Посунься, Місяць: вже у вересні Земля отримає новий природний супутник

У нашого звичайного Місяця незабаром буде компанія

Місяць, Земля, космос, NASA, астрономія, астероїд
Цього місяця Земля вітає новий міні-місяць-астероїд!

Новий тимчасовий міні-місяць – тобто астероїд-супутник нашої планети, насправді невеликий астероїд шириною близько 10 метрів. Офіційно він відомий як 2024 PT₅. Цей космічний камінь виявили лише минулого місяця, а розрахунки його шляху показують, що він стане супутником Землі 29 вересня. Цей міні-місяць буде з нами протягом наступних двох місяців. Проте, це не перший його візит, як і не останній, пише ScienceAlert.

Цей астероїд буде нашим крихітним супутником у подорожі протягом 56 днів, здійснюючи за цей час один повний оборот навколо Землі. Після цього астероїд звільниться від гравітаційної хватки Землі 25 листопада, повернувшись на свій шлях навколо Сонця. Потім він пролетить повз, щоб остаточно зникнути 9 січня 2025 року, відійшовши на 1,8 мільйона кілометрів від Землі. А згодом взагалі попрямує назад у чорнильну темряву.

Попрощається не назавжди

Та це прощання не назавжди – за прогнозами, астероїд 2024 PT₅ повернеться 8 листопада 2055 року. Проте наступного разу він пролетить на відстані 5,2 мільйона кілометрів. Після цього він може здійснити ще один близький проліт у січні 2084 року на відстані приблизно 1,66 мільйона кілометрів.

Цей космічний камінь виявили 7 серпня системою останнього сповіщення про падіння астероїдів на Землю – ATLAS, тож приємно знати, що місія працює за призначенням. Це було за день до того, як він здійснив свій найближчий проліт до Землі, відхилившись лише на 567 тисяч кілометрів, або приблизно в півтора рази більше відстані до Місяця.

Звідки небесне тіло 2024 PT₅

Астрономи з Мадридського університету змогли розрахувати орбіту для 2024 року за тихоокеанським часом, використовуючи дані з бази даних малих тіл JPL на основі 122 спостережень протягом 21 дня. Це показало, що він рухається підковоподібною траєкторією й відносно повільно, що призведе до короткої фази перебування поряд із Землею.

Його орбітальні характеристики допомогли команді звузити визначення місця його походження. 2024 PT₅, здається, належить до групи навколоземних об’єктів під назвою Арджуни, які обертаються навколо Сонця приблизно на тій самій відстані й під тим самим кутом, що й Земля. Цей шлях робить малоймовірним те, що астероїд є шматком штучного космічного сміття, яке вже летіло до нас раніше.

Скоро Земля отримає ще один супутник, але ненадовго Фото: pngwing.com, freepik.com
Скоро Земля отримає ще один супутник, але ненадовго. Фото: pngwing.com, freepik.com.

Астероїд вже прилітав 

Це не перше родео астероїда в бік Землі. Астрономи простежили його подорож на 60 років у минуле з достатньою мірою достовірності, перш ніж спрогнозувати його долю на 30 років в майбутньому. За межами цього часу дані стають дещо туманними через тісну взаємодію із системою Земля-Місяць.

Схоже, астероїд 2024 PT₅ пролітав недалеко від нас в лютому 2003 року, квітні 1982 року та березні 1960 року. Але в усіх трьох випадках він переслідував нас на відстані щонайменше 8,2 мільйона кілометрів. Останній раз він був на відстані менше мільйона кілометрів, здається, у жовтні 1937 року, але, як каже команда, це неточно.

Міні-місяці, викриті астрономами 

Подібні зустрічі Землі з міні-місяцями були й раніше. У 2020 році астрономи зрозуміли, що невелика скеля, щонайбільше всього 3,5 метри завширшки, оберталася навколо нашої планети близько трьох років. Лише через кілька місяців після свого відкриття астероїд зірвався з земної орбіти й полетів геть.

Інший тип міні-місяця виявили в 2016 році. Він був квазісупутником, оскільки технічно все ще обертався навколо Сонця, але тягнувся до Землі, заплутавшись у її гравітаційному тяжінні. За приблизними підрахунками, він супроводжував нас майже століття. Ймовірно, таких існує ще кілька.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube