Після повені в Європі та землетрусу в Молдові на нас чекає щось гірше - прогноз

Погода геть оскаженіє протягом наступних двох десятиліть, переконані синоптики

Зміна клімату, глобальне потепління, клімат, погода, повінь, лісові пожежі, землетруси
Виною всьому – злощасна зміна клімату й глобальне потепління

Українці щойно пережили аномально спекотне літо, а Європу нині заливають небачені зливи шторму "Борис". Пекельна негода накрила Німеччину, Нідерланди, Румунію, Австрію, Польщу, Чехію й Словаччину. Не обійшлося й без людських жертв, число смертей вже досягло 18, ще семеро зникли безвісти. Також 16 вересня, в Румунії та Молдові стався землетрус магнітудою 5,4 мл. Він навіть потрапив у прямий ефір з президенткою Молдови Маєю Санду. Підземні поштовхи відчували й в Україні. В США тим часом не вщухають лісові пожежі. Вирують вони й в Україні.

Невтішний прогноз для людства 

Проте, судячи з прогнозу вчених, все це – тільки початок. Нове дослідження попереджає, що екстремальна погода вразить 70% людей на планеті в ​​наступні два десятиліття. А це означає, що майже троє з чотирьох із нас зіткнуться з екстремальними змінами погоди протягом наступних 20 років. У найкращому випадку, за підрахунками вчених, швидкі зміни погодних умов торкнуться 1,5 мільярда людей. Про це пише видання ScienceAlert.

Всього цього можна було б уникнути лише за умови різкого скорочення викидів парникових газів – чого ще не відбулося. Поточний же курс людства призведе до ураження 70% населення Землі. Дійсно, дані європейської кліматичної служби Copernicus показують, що на Землі щойно було найспекотніше літо в Північній півкулі за всю історію спостережень. Південна півкуля також переживає рекордно теплу зиму.

Це глобальне підвищення температури принесло з собою смертельні пожежі, повені, шторми та посухи, які знищують урожай і призводять до дедалі більшого голоду, створюючи сприятливі умови для поширення нових хвороб. При цьому нове моделювання показує, що подальші екстремальні зміни погоди відбуватимуться дедалі швидше. Тож, небезпечні екстремальні температури, дощ і вітер відбуватимуться навіть одночасно. 

Графік, що показує глобальну аномалію температури повітря в 2024 році, вищу, ніж у попередні роки.
Графік, що показує глобальну аномалію температури повітря в 2024 році, – вищу, ніж у попередні роки.

Так, збільшення кількості сухих блискавок у поєднанні з більшою посушливістю призводить до більш частих та інтенсивних лісових пожеж у всьому світі. А у 2022 році сильна спека в Пакистані відразу ж супроводжувалася безпрецедентною повінню, яка вплинула на мільйони людей.

Хвилі спеки можуть викликати тепловий стрес і надмірну смертність людей та худоби, зниження врожайності сільського господарства, труднощі з охолодженням електростанцій і збої в роботі транспорту. Так само екстремальні опади можуть призвести до повеней і пошкодження поселень, інфраструктури, посівів та екосистем, посилення ерозії й зниження якості води.

Кого зачепить страшна негода 

З найбільш екстремальними погодними умовами зіткнуться тропіки та субтропіки (Україна не знаходиться в цій зоні). Швидке ж очищення повітря від забруднення, переважно над Азією, призводить до прискореного спільного підвищення екстремальних температур і впливає на літні мусони. Побачити зміни клімату, що очікуються в тій чи іншій місцевості, можна на інтерактивній карті – The Future Urban Climates.

Мапа погодних змін.
Мапа погодних змін.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube