Перший провал Zoom: нечупари і бруднулі угробили технологію відеозв'язку ще 60 років тому

Вже тоді ці пристрої несли потенційні загрози для приватності людей вдома.

Технології, історія, Zoom, телебачення, телефон
Перші телефони Bell з функцією відео з'явилися в 1964 році.

Сервіси відеодзвінків, такі як Zoom та FaceTime, створили абсолютно новий набір вражень - від віртуальних візитів до батьків до того, що вас застають напіводягненим під час робочого дзвінка вашого партнера чи сусіда по кімнаті. Проте, дослідники комунікацій стверджують, що все це було створено ще в 1960-х роках, коли одна з тогочасних технологічних компаній представила телефон Picturephone, повідомляє BigThink.

Виявляється, коли розроблялися перші телевізори, Bell Laboratories працювала над концепцією двосторонньої передачі відеосигналів по телефонних кабелях. У 1930 році компанія випустила пристрій для телевізійних дзвінків - Ikonophone, але він був встановлений лише в офісах AT&T, яка на той час була співвласником Bell. Наступним кроком компаній став Picturephone, який дебютував на Всесвітній виставці в Нью-Йорку 1964 року. Пристрій мав екран, камеру, мікрофон і динаміки.

Фототелефони "Белл" 1964 року, Архів та історичний центр AT&T.
Фототелефони Bell 1964 року, Архів та історичний центр AT&T.

Щоб отримати Picturephone, клієнт повинен був не лише купити пристрій, але й оплатити додаткові дорогі телефонні лінії, щоб впоратися з навантаженням, пов'язаним з передачею даних. Тому розробники не намагалися продавати їх сім'ям. Натомість вони встановили їх в офісах, щоб полегшити проведення міжміських зустрічей. Також встановили кіоски Picturephone у громадських місцях. Двоє людей могли домовитися про зустріч у відповідних кабінках, щоб поговорити і побачити один одного на великій відстані.

Компанія-розробник винаходу AT&T активно рекламувала ці пристрої. Вона підкреслювала, що вся сім'я може збиратися навколо пристрою і розмовляти з далекими родичами. Компанія також передбачала, що Picturephone зробить революцію в бізнесі, замінивши особисті зустрічі і дозволивши працювати з дому. У рекламі, що демонструвала використання пристрою як вдома, так і на роботі, часто фігурували модно вдягнені американки чи європейки.

Хоча більшість публікацій у ЗМІ висвітлювали появу Picturephone з ентузіазмом, деякі статті попереджали про потенційні загрози для приватності в домашніх умовах. В статті в Atlanta Journal йшлося про те, що людям доведеться бути "одягненими і поголеними в будь-яку годину з 6 ранку до півночі" і мати "завжди прибрані будинки" на випадок, якщо надійде телефонний дзвінок. Інші автори висловлювали занепокоєння щодо необхідності зберігати відповідний вираз обличчя під час тривалої телефонної розмови або щодо потенціалу відеозв'язку, який може дозволити босам або подружжю більш пильно стежити за іншими.

Та, зрештою, Picturephone не прижився. Кіоски, які відкрила AT&T, остаточно закрилися в 1970 році, вже після того, як клієнти втратили до них інтерес. Невдачу можна пояснити цілою низкою причин, включаючи вартість пристроїв і проблему мережевого ефекту - не було ніякої вигоди реєструватися, якщо не було ще когось з Picturephone, кому б ви хотіли зателефонувати. 

Тим не менш, технологія типу Picturephone продовжувала розвиватися, в основному у вигляді послуг відеоконференцій для бізнесу, поки не з'явилася як споживча інтернет-технологія у XXi столітті. Тепер ми знаємо її як "зум".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube