Найкрасивіший у світі каньйон та око у коралах - чим манить Оман українських туристів

Кореспондент "Інформатора" побувала в Султанаті Омані, країні, про яку в Україні заговорили після того, як туди у 2020 році таємно злітав президент Володимир Зеленський. Чим живе “аравійська Швейцарія” і як оманці ставляться до війни в Україні

Оман, туризм
Оман приваблює активних мандрівників своїми природніми пам`ятками

Чи ви колись замислювалися, що за країна така - Оман і чому ми про неї в Україні мало що знаємо? Низька популярність Оману у світі не випадкова, адже міжнародний туризм у Султанаті почав розвиватися лише років п'ять тому. А до цього моменту оманців цілком собі влаштовував внутрішній туризм та відсутність чужинців. Але в якийсь момент концепція змінилася. До речі, спілкуватися з оманцями легко, вони здебільшого чудово знають англійську мову.

“Ви у моїй практиці перша українська група”

Останні роки до Оману активно потягнулися європейці. Від Польщі, наприклад, сюди літа трохи понад шість годин, щоправда, з транзитною пересадкою в ОАЕ. Але переліт з Абу-Дабі до Маскату займає лише хвилин сорок.

Місцеві гіди кажуть, що Оман став мати велику популярність у жителів Казахстану, та і як ложка дьогтю дорогу в Султанат рознюхали й жителі РФ, які розглядають цю країну як альтернативу Єгипту. З Росії до Маскату нині навіть літають прямі рейси. Однак Оман у сенсі відпочинку все ж таки не Єгипет, бо тут немає величезних прибережних готелів, усередині яких можна тиждень жити, не стикаючись із зовнішнім світом. Тут нема алкогольних магазинів, як і нічних клубів.

Що стосується українських туристів, то їх тут майже немає. У нашого україномовного гіда Тетяни ми були першою українською групою.

Якщо вам потрібен лежачий пляжний відпочинок, то вам не сюди. До душі ця прекрасна країна прийде швидше активним мандрівникам: у ній є величні гори й мальовничі каньйони, є приголомшливий океан, смарагдові озера і найкрасивіша пустеля. А те, що Оман поки що мало “наляканий” туристами, надає йому особливого шарму.

Мечеть Султана Кабуса
Мечеть Султана Кабуса

Обмежень для туристів тут майже немає, якщо не брати до уваги правил одягу для жінок - руки повинні бути закриті, спідниця як мінімум довжини міді. Таксі для самостійного огляду столиці тут недороге, оренда автомобіля для подорожі країною теж коштує розумних грошей.

Перше місце, куди ти потрапляєш, прибувши до Султанату Оман - це біла столиця Маскат. Місто красиве, але багатьох туристів, особливо тих, кому подобається висотний Дубай, розчарує. У молодому і сучасному Маскаті зовсім немає висотних будівель, тому що перший прогресивний правитель Султан Кабус, який за півстоліття перетворив Оман із середньовічної країни на сучасну квітучу державу, заборонив будувати в місті хмарочоси. При цьому він видав особливий указ, за яким будинки в столиці можуть бути лише білого кольору.

Так що Маскат - це не високотехнологічна сучасна столиця, звичайне собі арабське місто, просто будівлі в ньому трохи вищі та багатші. Якщо не націлюватися на якийсь туристичний об'єкт, то просто гуляти містом особливо ніде і нема чого. До речі, у столиці Оману немає громадського транспорту у нашому розумінні. Ні, тут ходить кілька міських автобусів, але оманці гордо повідомляють, що на громадському транспорті їздять лише "гастрабайтери", а пристойні люди пересуваються на автомобілях. І так, це міф, що в Омані мешканці їздять лише на роллс-ройсах.
Дороги рясніють усіма можливими моделями авто, серед яких переважають машинки середнього класу від японського та корейського автопрому.

Оман тримає нейтралітет

У Маскаті вам обов'язково покажуть три речі, які must have для кожного туриста: Мечеть султана Кабуса, Оперний театр, збудований тим самим султаном, і Королівський палац аль-Алам на березі Оманської затоки, яка протягом двох століть є резиденцією правителів Оману. Над палацом майорить біло-червоно-зелений національний прапор. Залежно від того спущено його або піднято, можна зрозуміти, чи на місці султан, чи у від'їзді.

Палац Аль-Алам в
Палац Аль-Алам в Маскаті

Більшість українців про Оман думати не думали до моменту поїздки президента Володимира Зеленського до Султанату на відпочинок із сім'єю у січні 2020 року. І дуже довго ця поїздка була обговорюваною політичною темою, хоча питань щодо неї залишилося більше, ніж відповідей.

В останні роки, однак, якийсь рух зі зближення Оману та України все ж таки відбувається. Наприклад, 2022 року Оман скасував візи для громадян України, надавши українським туристам можливість безвізового в'їзду на період до 14 днів.

Також 2023 року стало відомо, що Україна планує відкрити у Султанаті своє посольство. А ще Оман запропонував Україні розглянути питання створення на території Султанату українського зернового хабу для безперебійного постачання нашого зерна до країн Африки. В Омані є невелика українська діаспора, переважно це українки, які працюють у Султанаті за контрактом чи жінки, які влаштували в цій країні особисте життя. Вони іноді зустрічаються в українському хабі з нагоди великих національних чи православних свят. На торішнє святкування Великодня у Маскаті, наприклад, зібралося близько 80 наших громадян.

“Про існування України у нас в Омані багато хто дізнався з новин, - розповідає нам гід Алім, з яким ми познайомилися в Салалі. - Хоча я знав про Україну ще до коронавірусу та війни, бо у нас тут багато українців працювало. Ми знаємо, що на вас напала Росія, знаємо, що вороги бомбять мирне населення. Я проти цієї війни, тому що жоден конфлікт не повинен вирішуватись за допомогою зброї”.

Водночас, Оман ніяк не підтримує Україну у війні, оскільки в будь-яких війнах ця країна дотримується нейтралітету. Саме через цю свою позицію Султанат Оман негласно охрестили “аравійською Швейцарією”.

При цьому Росію оманці не вважають агресором, адже РФ підтримує Палестину у боротьбі проти Ізраїлю. А 2025 року в Омані пройде міжнародний культурний проєкт “Російські сезони”, заходи якого присвячені 40-річчю встановлення дипломатичних відносин між РФ та Оманом. Поки що шукати підтримки в Омані у нас не виходить, але стосунки все-таки слід налагоджувати.

Головні природні пам'ятки Оману

Султанат Оман багатий на яскраві пам'ятки. Головні скарби країни – не мечеті та палаци, а природні об'єкти. Ідеальний варіант подорожі – брати напрокат автомобіль та їхати дивитися країну самостійно.

Wadi Shab – рай у пустелі

Найбільша пам'ятка Оману - це безперечно "ваді". По всій країні від морського узбережжя вглиб гірського масиву йдуть ущелини або такі своєрідні фіорди, якими в зимовий період течуть річки, що пересихають до літа. Слово "ваді" - у перекладі з арабської означає "устя сухої річки". У деяких вадах навіть у посушливий період зберігаються озера зі смарагдовою водою. Оскільки води в цій оазі серед гір багато, то й зелені теж. Вздовж всього вади місцеві жителі влаштовують плантації бананів та цитрусових.

Каньйон Ваді аль Шааб
Каньйон Ваді аль Шааб

Ваді аль Шааб (Wadi Shab) знаходиться за кілька годин їзди від столиці Оману. По суті, Ваді аль Шааб - це дуже глибокий каньйон, який є кораловим дном дуже древнього моря. Приголомшливе поєднання білого, молочного шоколаду та охри плюс зелень пальм та смарагдовий колір річки – жоден телефон не здатний передати всю красу місцевої природи.

Туристів чекає півгодинний трекінг по ущелині, фінальну ж частину тріпу вам доведеться зробити вплавь. У фіналі сміливців як приз чекає чудова печера з водоспадом, куди можна потрапити через дуже вузьку щілину в скелі.

Пустеля Вахіба

Оман насправді це все пустеля. Але пустеля Вахіба у цій історії тримається особняком, тому що ні на що у світі вона не схожа. Вахіба - це 12,5 тисячі км помаранчевого піску різних відтінків. Для туристів це насамперед дуже красиві дюни, на яких так добре робити селфі на світанку та заході сонця.

Пустеля Вахіба
Пустеля Вахіба

Вахаба – пустеля не мертва, навесні тут багато зелені, а місцеві розповідають, що за бажання тут навіть можна знайти гриби. Для туристів у пустелі влаштовані невеликі стоянки з будиночками, де можна переночувати.

Озеро Bimmah Sinkhole

Неподалік Маскату є прісноводне карстове озеро Bimmah Sinkhole або його ще називають колодязь Бімма, розташоване на глибині 20 метрів. Зверху це озеро нагадує яскраво зелене око посеред кам'яного плато.

Колодязь Бімма
Колодязь Бімма

За місцевими легендами, тут впала зірка та утворила вирву з розмірами 50 на 70 метрів. Але насправді колодязь Бімма – родич озер-сенотів, яких багато в Мексиці на півострові Юкатан. Насправді - це порожнечі в коралових рифах, заповнені водою підземних річок.

Салала

Друге за величиною місто в країні розташоване на півдні практично на кордоні з Єменом. Від Маската туди можна дістатися літаком або рейсовим автобусом, переживши 12-годинний переїзд за 1000 км.

Салала потрібна туристам, щоб викупатися в реальному океані, який тут називається Аравійським морем. Це море дарує вам повноцінний океанічний прибій із припливами та відливами. У березні температура води в морі +27, а в пік спеки у червні-липні вода прогрівається до +32.

Найкрасивіший у світі каньйон та око у коралах - чим манить Оман українських туристів 6

Салала – це найзеленіший регіон не лише Оману, а й усього Аравійського півострова. Це єдиний район, якого досягає літній індійський мусон, що приносить дощі та тумани. Тому в Салалі багато фруктових плантацій: банани, манго, папайя, кавуни та цитрусові тут не перекладаються.
Салала також є парфумерною столицею Аравії: саме тут, у провінції Дофар, виростають дерева, зі смоли яких роблять найкращий у світі ладан.

Гори Хаджар і Точка принцеси Діани

В Омані є неймовірні гори. Найвища точка країни – гора Шемс (3018 м), а найкрасивіші гори називаються Хаджар. Вони простяглися на відстань 450 км півмісяцем на сході Аравійського півострова від кордону з ОАЕ до Індійського океану.

Найкраще подорожувати цими горами на околицях Салали, де можна оцінити перепад між морем і вершиною плато. Можна подивитися на океан з висоти, а потім спуститися на пляж і оцінити масштаб гір, купаючись у блакитному морі.

У горах Хаджарі знаходиться знаменита Diana's Point, так звана Точка принцеси Діани. Розташована на висоті двох тисяч метрів, у п'ятизірковому готелі Anantara Al Jabal Al Akhdar Resort.

Історія Diana's Point така: у листопаді 1986-го на це місце, тоді ще безлюдне, приземлився вертоліт із королівською парою на борту. Принцеса Діана і принц Чарльз провели тут якийсь час наодинці з природою. Оцінити красу видів, які відкривалися принцесі Діані тепер можна з оглядового майданчика готелю, збудованого якраз у тому місці, де релаксувала знаменита британка.

Diana's Point в Омані
Diana's Point в Омані

Оксана Гончарук

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube