Маріуполь відновлять за прикладом британського Халла: ректор Микола Трофименко

Читать на русском

Промислове місто в Йоркширському графстві відродилося після майже повного знищення фашистськими бомбардуваннями

Читать на русском
Маріупольський драмтеатр Халл Великобританія будівлі
Українські архітектори навчатимуться на прикладі Халла, який відновив і дома, і людей.

Промислове місто в Йоркширському графстві відродилося після майже повного знищення фашистськими бомбардуваннями

Нехай сьогодні це здається недосяжною мрією та фантастикою, але в Маріуполя, який стерли із землі російські окупанти, все одно буде знову українським містом – промисловим, розвиненим, квітучим та населеним своїми людьми, а не загарбниками. Дивлячись на британський Халл та вивчаючи досвід його відродження, маріупольські вчені планують відновлення рідного міста. І оскільки ім'я героїчного Маріуполя тепер знає весь світ, це шанс перетворити трагедію на можливості, повідомляє The Guardian.

Відновити не лише місто, а й мешканців

В українського Маріуполя та британського Халла схожі і історії, і передісторії, і навіть мапи міста. Портовий Халл перед Другою світовою війною теж був розвиненим промисловим центром, а після неї став найзруйнованішим містом Британії після Лондона. Внаслідок повітряних нальотів нацистів було знищено та пошкоджено 95% будівель, понад 1200 людей загинули, близько 3 тисяч отримали поранення. Місто було відновлено та відбудовано заново, але найголовніше - до нього повернулися люди.

У Маріуполі, що пережив 80-денні бомбардування російської армії та блокаду, загинула чверть мешканців. Нині там господарюють окупанти, заселяючи росіян у збудовані замість зруйнованих будинки. І тому відновлення жителів важливе не менше, ніж відновлення міста, заявив під час візиту до Халла ректор Маріупольського державного університету, який зараз базується у Києві, Микола Трофименко.

«Ми працюємо з різними зацікавленими сторонами, щоб спланувати, як ми відновлюватимемо Маріуполь. Як ми можемо відновити та зцілити наших мешканців від психологічних проблем, з якими вони зіткнулися під час блокади. Ми можемо запланувати відновлення міста, але якщо люди не повернуться, заради кого ми ведемо цю війну?», - цитує маріупольського вченого The Guardian.

"Азовсталь" може стати частиною майбутнього меморіалу.
"Азовсталь" може стати частиною майбутнього меморіалу.

Маріуполь ніколи не стане таким, який був

Тому поки що архітектори, які займаються планами відновлення Маріуполя, навчатимуться на прикладі Халла, вчені Маріупольського університету вивчать стійкість населення цього британського міста. І те, як післявоєнний план, що здавався утопічним, відновив і спустошені будинки, і травмовану спільноту людей. Допомагатимуть у цьому українцям, для яких відродження Халла – натхненний приклад, британські архітектори, урбаністи та історики.

При цьому вчені визнають: коли б Маріуполь знову не став українським, він уже ніколи не буде таким, який був. За словами Миколи Трофименка, по-перше, місто стало величезним цвинтарем. По-друге, всі маріупольці, що вижили, навряд чи повернуться назад. Виходячи з цього і вирішуватиметься, в якому вигляді Маріуполь буде відновлено - повністю, частково або як меморіал. На жаль, об'єктів для меморіалу, фотографії та історії яких знає весь світ, достатньо. Це і металургійний комбінат "Азовсталь", і обстріляний пологовий будинок, і розбомблений драматичний театр, на даху якого було написано "ДІТИ".

Але відновлення Маріуполя у тому чи іншому вигляді буде можливим лише у разі нашої перемоги, каже Микола Трофименко, а для цього потрібна зброя – інакше у нас не буде не лише міст, а й країни.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.