Батарея буде являти собою силосну вежу висотою 13 метрів й шириною 15 метрів
Найбільша у світі піщана батарея, що будується, може вже скоро означати кінець використання нафти для одного маленького містечка. Нагрівання піску за допомогою відновлюваної енергії має на меті скоротити викиди вуглецю. Пісок може довго зберігати тепло, про що добре знає кожен, хто босоніж гуляв по пляжу влітку.
Невеликий муніципалітет у Фінляндії, що стала одним зі світових амбасадорів використання альтернативних джерел енергії, незабаром може стати домівкою для великої батареї, причому досить незвичайної - вона зберігатиме теплову енергію в піску, пише IFLScience.
Дослідники сподіваються, що ця "піщана батарея" зможе збільшити зберігання відновлюваної енергії, щоб задовольнити цілорічні потреби в опаленні, а разом з тим і допомогти скоротити викиди вуглецю в атмосферу.
Батарея розроблена стартапом Polar Night Energy і має бути побудована протягом наступних 13 місяців у місті Порнайнен. Після завершення будівництва вона маєвсі шанси скоротити річні викиди вуглекислого газу майже на 70%. Це дозволить відмовитись від використання нафти та скоротити спалювання деревної тріски приблизно на 60%.
Сама піщана батарея буде являти собою силосну вежу висотою 13 метрів й шириною 15 метрів, заповнений подрібненим мильним каменем - який проводить тепло краще, ніж звичайний пісок - і трубами. Планується, що коли надлишкова електроенергія вироблятиметься з вітрової та сонячної енергії, процес, який називається резистивним нагріванням, використовуватиметься для перетворення її на теплову енергію.
Це нагріватиме повітря, яке потім циркулюватиме по силосу за допомогою теплообмінних труб і, таким чином, нагріватиме навколишній подрібнений мильний камінь. Коли традиційні джерела енергії стають дещо дорожчими, наприклад, у зимові місяці, гаряче повітря можна буде скидати в районну систему опалення.
Батарея, яку будують у Порнайнені, не є першою у своєму роді. Polar Night Energy раніше встановила першу в світі повністю робочу комерційну піщану батарею в іншій провінції Фінляндії ще у 2022 році.
Однак цей новий об'єкт буде приблизно в 10 разів більшим, з тепловою потужністю 1 мегават і здатністю зберігати до 100 мегават-годин теплової енергії. Цього достатньо, щоб задовольнити тижневу потребу району в теплі взимку та майже місячну влітку.
Оскільки світ прагне збільшити свої можливості для зберігання відновлюваної енергії, й для цього є багато дорогих і шкідливих для довкілля варіантів, піщані батареї, подібні до цієї, можуть стати більш екологічною й дешевшою альтернативою, з меншим впливом на навколишнє середовище.
Теплову енергію, яку зберігає ця батарея, можна перетворити назад в електрику. ТТа є застереження: це пов'язано з певними втратами, що ускладнює економічний бік справи, зазначають розробники.
До завершення будівництва цієї конкретної батареї ще є трохи часу, але тим часом не бракує проектів зі зберігання альтернативної енергії - у Фінляндії також планують перетворити занедбану шахту на гігантську гравітаційну батарею.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.