Грошей багато не буває: як розмови про фінанси гублять сім'ї

Кілька помилок, яких припускаються пари, обговорюючи гроші.

Гроші, стосунки, пари, корисні поради, шлюб
Терапевти діляться секретами, як поговорити про гроші без драм.

Зазвичай парам подобається говорити одне з одним про більшість речей, але гроші - не одна з них. Більшість розмов про витрати проходять приблизно так: кожен нарікає на залишок на кредитній картці, витрати на їжу, речі й паливо, здорожчання комунальних витрат, шалений рахунок з ветклініки тощо. Можливо, у вас все саме так і виглядає. І все це не надто приємно. А ще, може бути, ви соромитесь попросити кошти у партнера, чи звикли позичати йому гроші, але прагли б виховувати в нього більшу фінансову самостійність. Єдине що в цьому випадку може найперше заспокоїти, так це те, що ви в цьому - не самотні. Нас багато!

В одному невеликому дослідженні подружні пари повідомили, що їхні розбіжності, пов'язані з грошима, як правило, були більш інтенсивними, ніж суперечки на інші теми, і мали менше шансів бути вирішеними. Інші дослідження показують, що фінансові конфлікти можуть бути сильнішою передумовою розлучення, ніж інші типи розбіжностей, йдеться в публікації NYTimes.

Дуже важко відчувати себе комфортно, починаючи ці розмови, погоджуються сімейні терапевти. Часто люди вважають, що не варто говорити про гроші, але це перша помилка. Говорити слід. Проте звідси одразу ж випливає наступна помилка - часто пари припускають, що мають однакові цінності, мовляв, те, що важливо для вас, важливо і для вашого партнера. Але, як правило, це не так. Отже, припускати, що у вас однакові цінності, - також неабияка помилка. 

Ми схильні засвоювати фінансові уроки, отримані в сім'ї батьків. Але конфлікти виникають, коли романтичні партнери вважають, що їхня точка зору є єдино правильною, замість того, щоб витратити час на вивчення фінансових історій один одного. Це призводить до сварок і суперечок про те, чия точка зору є правильною. Насправді ж, аби уникнути скандалу, достатньо подивитися на те, на що звикли витрачати кошти батьки вашої другої половинки. І якщо це подорожі, а не домашній затишок, то схилити вашого партнера вкладатися в останній буде важче.  

Ще один приклад, якщо ваші батьки кілька разів втрачали роботу, ви могли вирости з переконанням, що заощадження грошей є головним пріоритетом. Або, можливо, ви прийшли до думки, що важливо сказати "так" усім враженням і речам, яких ви не мали в дитинстві. І для вас це буде цілком психологічно обґрунтоване рішення, проте воно може викликати нерозуміння й подив у вашого партнера. Тож, просто поясніть йому все про себе. Не факт, що партнер прийме вашу точку зору, але принаймні він вас краще розумітиме. А це вже гарний початок для вирішення конфліктів. 

Ще одна помилка, це не цікавитись тим, скільки коштів залишилось на ваших рахунках. Часто один з партнерів у стосунках стає розпорядником грошей за замовчуванням. Проте, хоча це працює для багатьох пар, все ж краще, коли обидва партнери розуміють принаймні кілька базових речей:

  • Скільки грошей надходить?
  • Скільки грошей витрачається?
  • Де знаходяться гроші?
  • Як отримати до них доступ у разі потреби?
  • Якими є спільні фінансові цілі пари?

Парам варто планувати регулярні розмови або так звані "грошові зустрічі", щоб коротко перевірити, як ідуть справи, і підготуватися до будь-яких важливих рішень чи витрат, що наближаються. Не намагайтеся обговорити все, що стосується ваших фінансів, за один раз. Це може бути надто складно. Замість цього, зробіть фінансову комунікацію регулярною частиною ваших стосунків. І щоразу, коли настає запланований час - ідеально раз на тиждень, - намагайтеся переконатися, що ви обидва відносно розслаблені і добре нагодовані, радять психологи.

Наступна порада - не дозволяйте складним розмовам виходити з-під контролю. Оскільки фінансові розмови можуть перерости в суперечки, іноді краще з розумом залишити цю тему, щоб розрядити обстановку. Проте важливо, щоб ви повернулися назад, в ідеалі, протягом 24 годин. Інакше розбіжності можуть залишитися невирішеними, а образи - тліти. Почніть з того, що ви цінуєте, як ваш партнер поводиться з грошима. Навіть якщо це просто визнання того, що він чи вона вчасно сплачує певні рахунки.

Крім того, з'ясовуючи фінансові стосунки, не зосереджуйтесь лише на дефіциті. Звісно, іноді просто не вистачає грошей, і ніяке словесне джиу-джитсу не може зменшити напругу, що впливає на стосунки. Але щойно це доречно, парам варто додати трохи грайливості у свої фінансові розмови. Мрійте разом, плануйте приємні подорожі та побачення, говоріть про те, що вам обом подобається, - як про фінансову винагороду для вас обох. 

Величезна помилка - говорити лише про дефіцит, де ми повинні економити, плануючи бюджет, наполягають терапевти. Ведучи ж позитивні розмови з партнером, ви зможете багато чого зрозуміти про те, про що він мріє, як він бачить ваше майбутнє тощо. А тоді від розмов переходьте до дій. Це вирішуючий фактор для тривалих стосунків. Якщо далі розмов справа не йде - тоді їх, можливо, дійсно варто переглянути.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube