Так звана біблія демонології викликала жорстоке 300-річне полювання на відьом
У ранньомодерній Європі не було місця для відьом. Протягом приблизно 300 років, аж до кінця XVIII століття, близько 90 тисяч чарівників постали перед судом, половину спалили на вогнищі, скинули зі скель або вбили іншими жахливими засобами. Тільки уявіть, – і все через книжку, видану Папою Римським! Про це пише IFLScience.
Жахливий текст, який протягом століть вважався важливою працею з демонології, був написаний у 1487 році домініканським ченцем, на ім'я Генріх Крамер і мав назву Malleus Maleficarum, що означає "Молот відьом". На його сторінках читачі могли знайти теологічне пояснення чаклунства, а також практичні вказівки щодо того, як ідентифікувати та переслідувати "відьом".
Описуючи важливість книги, автори нового дослідження виявляють, що ця книжка – завдяки винаходу друкарського верстата в 1450 році – був значною мірою відповідальним за божевільне полювання на відьом, яке охопило більшу частину Центральної Європи протягом наступних століть.
"Цей спалах переслідування, широко відомий як відьомське божевілля, викликає здивування, оскільки віра в чаклунство існувала століттями, але широкомасштабне полювання на відьом з’явилося досить раптово, поширилося широко і було надзвичайно жорстоким у порівнянні з минулим", – пишуть дослідники.
Виною всьому віра в теорію змови. Раптова зміна, кажуть вони, збіглася з появою Malleus Maleficarum, за допомогою якого Крамер намагався переосмислити чаклунство як змовницьку діяльність проти благочестивого суспільства, а не просто пустощі сільських чарівниць, язичників або неосвічених селян.
Підтримана папами та імператорами книга стала першим друкованим посібником для мисливців на відьом і закликала владу скасувати всі законні обмеження щодо переслідування чаклунів. Експерти з тексту навіть могли запропонувати свої послуги. Їх називали Malefizmeisters або Hexenkomissare, а правителі могли призначити їх для нагляду за полюванням на відьом.
Відстежуючи вплив книги, автори дослідження вивчили час проведення судів над відьмами в 553 містах Центральної Європи між 1400 і 1679 роками. Вони виявили сплеск демонологічних звинувачень одразу після кожної нової публікації Malleus Maleficarum.
У містах, які були ближче в часі та просторі до публікації книги, швидше розпочинали суди над відьмами. Також міста, що мали тісні зв’язки з іншими районами, де проводяться судові процеси, теж були більш схильні до активізації власного полювання на відьом. Таким чином, відьомське божевілля спокусило та зачарувало Європу через розповсюдження ідей жорстокої книги, практики якої перейняли цілі регіони.
Міста приймали ці рішення не ізольовано. Вони спостерігали за тим, що роблять їхні сусіди, і вчилися на цьому прикладі. Поєднання нових ідей з книжок і впливу найближчих міст створили ідеальні умови для поширення цих переслідувань.
Екологічні катаклізми та релігійні конфлікти раніше вважалися причиною зростання завзятості полювання на відьом, але дослідники здебільшого не виявили сильного зв'язку між цими подіями та судами над відьмами. Навпаки, протягом двох років після появи книги влада в Нюрнберзі вже потрапила під її чари та почала використовувати її для покарання місцевих відьом.
Цей досвід показує, як процес запровадження судових процесів над відьмами мало чим відрізняється від того, як сучасні уряди приймають нову політику сьогодні, переконані вчені. Нині часто все починається зі зміни ідей, які зміцнюються через соціальні мережі. З часом ці ідеї вкорінюються і змінюють поведінку цілих суспільств.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.