Чи допоможе правило із серіалу Fallout врятуватися від ядерного вибуху

Серіал отримав високі відгуки критиків, які відзначили акторську гру, сценарій, візуальні ефекти, роботу художника-постановника і відповідність першоджерелу

Волт-Бой та серіал Fallout
Перший комерційний серіал за світом культової гри Fallout вийшов 12 квітня 2024 року

У першому епізоді нового телесеріалу Amazon "Fallout" один із головних героїв, якого грає Волтон Гоггінс, згадує "емпіричне правило" щодо ядерних вибухів. І згідно з цим правилом, перше, що потрібно зробити під час ядерного вибуху, - це підняти великий палець догори. Але чи буде воно справді працювати в реальному житті?

За словами персонажа, відомого як Гуль, під час військової підготовки його вчили, що якщо витягнути руку і підняти великий палець у напрямку вибуху, то можна визначити, чи переживеш ти його, пише IFLScience. Правило, якому, вочевидь, вірять деякі американці, свідчить, що якщо грибоподібна хмара менша за ваш великий палець, ви будете в безпеці від радіоактивних опадів, але якщо грибоподібна хмара більша за ваш великий палець, вам не пощастить.

Якщо витягнути руку і підняти великий палець у напрямку вибуху, то можна визначити, чи переживеш ти його.
Якщо витягнути руку і підняти великий палець у напрямку вибуху, то можна визначити, чи переживеш ти його.

Цю ідею було трохи досліджено завдяки серії відеоігор Fallout, яка привернула увагу студентів-фізиків з Університету Лестера. До них дійшли помилкові чутки про те, що Волт Бой, талісман серіалу, весело показує великий палець догори на знак поваги до правила великого пальця, і хотіли подивитися, чи має це правило якусь цінність. Згодом команда розглянула менші вибухи, що відповідають обстановці серіалу, обравши вибух потужністю 15 кілотонн, розмір вибуху, що виник, коли США скинули "Малюка" на Хіросіму. Команда спочатку спробувала оцінити, як далеко вам доведеться перебувати від грибоподібної хмари, щоб великий палець міг прикрити вибух, і дійшли висновку, що ця відстань становитиме приблизно 12,6 кілометрів.

"Припускаючи, що вибух стався на землі, радіус запобігання всіх опіків становить 4,67 км від центру вибуху, а радіус симптомів променевої хвороби - 1,56 км", - написала команда у своїй статті. "Це означатиме, що ви будете в безпеці від початкових наслідків радіації та опіків".

Але, враховуючи, що ви щойно стали свідком ядерного вибуху неподалік, це в жодному разі вас убезпечує. Вашою головною турботою в цей момент має бути вітер, що несе радіацію до вас.

"Припускаючи, що середня швидкість вітру становить 24 км/год, опади досягнуть вас приблизно за півгодини, якщо ви стоятимете прямо проти вітру", - пояснила команда.

І якщо піддатися цьому вітру, ви отримаєте достатньо радіації, щоб захворіти на променеву хворобу. Але, використовуючи друге правило - біжи щосили - можливо, ви зможете знизити цю дозу.

"Це розслідування показало, що якби вибухнула ядерна бомба потужністю 15 кілотонн, а великий палець, витягнутий на витягнутій руці, просто прикривав вибух, ви могли б пережити більшість негативних радіаційних ефектів, пробігши боком до напрямку вітру щонайменше на 1,65 км за півгодини, враховуючи, що ви стоїте прямо з навітряного боку від вибуху", - підсумувала команда.

Але це стосується тільки вибуху, набагато меншого, ніж зброя, якою світ володіє сьогодні. Та навіть при менших вибухах це правило навряд чи буде корисним, з огляду на радіацію, що викидається у верхні шари атмосфери. І не забуваємо про непередбачуваність вітру.

"Укриття є кращою стратегією, якщо ви думаєте, що можете перебувати в районі, де радіоактивні опади можуть бути присутніми або наближатися", - розповіла виконавчий директор Конференції директорів програм радіаційного контролю у Франкфурті, штат Кентуккі, Рут Макберні.

Тому подальші стратегії передбачають тимчасове укриття в будь-якому доступному місці, а приблизно за півгодини після вибуху перебратися в безпечніші найближчі притулки. Крім того, існують офіційні рекомендації щодо того, як вам слід поводитися під час вибуху, які можна звести до такого:

  • зайти всередину і подалі від вікон,
  • залишатися всередині, митися і чекати подальших вказівок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube