Наука довела шкоду банківських карток: навіть мушлями розплачуватися надійніше

Торкання телефоном або карткою до терміналу призводить до того, що ми ставимося до свого бюджету менш суворо, ніж до виймання банкнот

Гроші та карта
Під час використання безготівкових платежів люди витрачають більше

Готівка служила людям протягом понад 3000 років: спочатку як валюта використовувалися черепашки, а потім з'явилися монети та банкноти. Проте зараз ми спостерігаємо певний перехід до електронних платежів. Так, згідно з новим дослідженням, безготівкові платежі змушують нас витрачати більше, ніж раніше.

Команда з Університету Аделаїди та Мельбурнського університету в Австралії провела метааналіз 71 раніше опублікованої статті, вивчаючи споживчі звички у 17 різних країнах, пише Science Alert. Схоже, що торкання телефоном або карткою до терміналу призводить до того, що ми ставимося до свого бюджету менш суворо, ніж до виймання банкнот чи монет - можливо, тому, що немає фізичного уявлення про те, скільки витрачається.

"Щоб не витрачати більше запланованого, ми рекомендуємо споживачам завжди носити з собою готівку замість карток, оскільки це діє як метод самоконтролю", - розповів дослідник маркетингу Лахлан Шомбургк з Університету Аделаїди. "При використанні готівки люди фізично перераховують та передають банкноти та монети, що робить процес витрати більш помітним. Якщо фізично нічого не передається, легко втратити рахунок того, скільки витрачено".

Автори дослідження заявляють, що різниця у витратах насправді не була великою, проте вона все ж таки була значною. Більше того, вчені виявили, що результати були вищими для витрат на "демонстративне споживання", тобто купівлю таких речей, які сигналізують про статус - наприклад, одягу або прикрас. Цей зв'язок був помічений вченими і раніше, проте не був підтверджений такою великою кількістю досліджень.

Більше того, дослідники виявили, що платежі, зроблені при пожертвуваннях або чайових, були більш менш однаковими при оплаті готівкою в порівнянні з безготівковими методами оплати. Викидання монет у відра на благодійність буде ще якийсь час.

"Всупереч нашим очікуванням, ми виявили, що безготівкові платежі не обов'язково призводять до більшої кількості чайових або пожертвувань порівняно з готівкою", - сказав Шомбургк.

Вчені також виявили зв'язок між більш позитивними економічними умовами та більшим ефектом безготівкових розрахунків, хоча згодом зв'язок змінювався. Команда також виявила, що рівень інфляції, схоже, не впливав на безготівкові чи готівкові витрати.

Крім того, вони виявили, що ефект безготівкових платежів з часом став слабшим, припускаючи, що в міру того, як методи безготівкових платежів стають все більш поширеними, вони менш впливають на споживачів. Цей ефект звикання, ймовірно, посилюватиметься у міру того, як світ рухається до безготівкового суспільства.

Автори дослідження прагнуть надалі розширити свої дослідження, охопивши новітні способи оплати, а також криптовалюту, щоб дізнатися більше про те, як змінюється споживча поведінка людей у ​​всьому світі.

"Перехід до безготівкового суспільства здається майже неминучим. Я вважаю, що це дослідження має вирішальне значення, оскільки воно проливає світло на аспект цього переходу, що втрачається з уваги: ​​як методи оплати впливають на нашу купівельну поведінку", - додав Лахлан. "Це розуміння може допомогти нам приймати більш обґрунтовані рішення про купівлю".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube