Ворог вашого ворога - ваш друг: теорію соціального балансу підтвердили фізики

Читать на русском

Вчені використали статистичну фізику, щоб розібратися у стосунках між людьми

Читать на русском
Вороги та фізика
Ненависть до когось - це також чудовий спосіб зблизитися

Вчені використали статистичну фізику, щоб розібратися у стосунках між людьми

Люди є соціальними істотами, і наша мережа взаємовідносин заплутана і часто змінюється. Та розуміння цих соціальних мереж та їхніх змін було завданням різних наук і різних теорій. Одна з таких теорій була запропонована в 40-х роках минулого століття і називається вона теорією соціального балансу. Тепер дослідники змогли підтвердити її за допомогою статистичної фізики.

Ідея, що лежить в основі теорії соціального балансу, це, як і випливає з назви, баланс. Люди хочуть і намагаються підтримувати збалансовані відносини у своїх соціальних мережах. Позитивні відносини є збалансованими, а негативні чи змішані - ні, пише IFLScience. І тому вам потрібні правила, щоб підтримувати баланс системи. Класична модель має прості правила, які ґрунтуються на спрощеній ідеї про те, що позитивні відносини є "друзями", а негативні - "ворогами".

Перше правило: "Друг мого друга - мій друг". Хоча, звичайно, це ідеалізований випадок і буває так, що друзі ваших друзів із якихось причин не можуть бути вам приємними. Друге правило звучить так: "Друг мого ворога - це мій ворог". І, очевидно, третє правило: "Ворог мого друга - це мій ворог": ми повинні захищати своїх друзів. Останнє правило більш тонке: "Ворог мого ворога - це мій друг".

"Ми нарешті можемо зробити висновок, що соціальні мережі відповідають очікуванням, які були сформовані 80 років тому", - сказав перший автор дослідження Бінцзе Хао з Північно-Західного університету. “Наші результати також мають широке застосування для майбутнього використання. Наша математика дозволяє нам включати обмеження на зв'язки та переваги різних об'єктів у системі. Це буде корисно для моделювання інших систем, окрім соціальних мереж".

Вирішальне значення для нової моделі зіграли два фактори: не всі люди знають один одного в реальному житті, а деякі люди є більш позитивними, ніж інші. Використання обох обмежень фактично відтворює соціальну мережу, подібну до тієї, яку передбачив Фріц Хайдер 80 років тому.

"Ми завжди думали, що ця соціальна інтуїція працює, але не знали, чому вона працює", - додав старший автор дослідження Іштван Ковач. "Все, що нам потрібно було, це дати раду математиці. Якщо ви перегляньте літературу, то побачите безліч досліджень з цієї теорії, але між ними немає згоди. Упродовж десятиліть ми продовжували помилятися. Причина в тому, що реальне життя є складним. Ми зрозуміли, що нам потрібно взяти до уваги обидва обмеження одночасно: хто знає кого і те, що деякі люди просто дружелюбніші за інших".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.