У Білорусі з її 9,5-мільйонним населенням, якою править диктатор Лукашенко, сотні політичних в'язнів
Політична ув'язнена Катерина Новікова пролила світло на жорстоку тюремну систему Білорусі, контрабандою передавши свою історію, написану на шматочках туалетного паперу. 38-річна жінка розповіла, як її неодноразово били силовики після затримання в червні 2023 року. На момент затримання жінка перебувала в одній нічній сорочці. В той же час затримали сотні інших білорусів, повідомляє The Guardian.
"Мене били всі, хто був у кабінеті. Били по голові", - написала Новікова, описуючи, як на неї нападали під час допитів у кількох слідчих ізоляторах. Її розповідь була опублікована в незалежних білоруських ЗМІ.
Новікова, яка брала участь в опозиційних протестах, була засуджена до шести з половиною років позбавлення волі. Її визнали винною у розпалюванні ненависті та втручанні в роботу співробітника МВС. Стан здоров'я жінки погіршився після побиття, і вона заявила, що не отримує необхідної медичної допомоги.
"Я впала з верхнього ярусу ліжка і вдарилася головою об дерев'яну полицю", - написала Новикова, додавши, що її травму сфотографували, але не надали жодної медичної допомоги.
Хоча більшість політв'язнів утримуються в одиночних камерах, Новікова повідомила, що її утримують в одній камері з Мариною Золотовою, головним редактором найбільшого в країні незалежного інтернет-видання новин Tut.by, яка була засуджена до 12 років ув'язнення.
"Листи майже не доходять. Навіть малюнки заборонили", - додала жінка. Правозахисники вважають, що повідомлення Новікової має розслідувати комітет ООН проти катувань.
Лист Новікової проливає світло на катастрофічну ситуацію з політичними в'язнями в білоруських в'язницях, заявили Associated Press білоруські правозахисники. Вони додали, що білоруська влада знає, що "систематичні знущання, побиття, відмова в медичній допомозі та інформаційна ізоляція прирівнюються до катувань політичних в'язнів". Правозахисники регулярно документують тортури ув'язнених в Білорусі. За їхніми словами, країна "стрімко перетворюється на чорну діру в Європі".
У таких умовах утримуються ключові білоруські політичні діячі, включаючи Віктора Бабарику, Марію Калеснікову, Миколу Статкевича і Максима Знака, від яких вже більше року немає жодної звістки. Зараз у Білорусі налічується 1 385 політичних в'язнів, включаючи лауреата Нобелівської премії миру Алеся Беляцького. Щонайменше шестеро політв'язнів померли за ґратами, повідомляють правозахисники.
Нагадаємо, масові протести сколихнули Білорусь під час суперечливого переобрання Лукашенка на шостий термін у серпні 2020 року, яке опозиція та західні країни засудили як фальсифікацію. З того часу білоруська влада затримала понад 35 тисяч осіб, багато з яких зазнали катувань під час ув'язнення. Багато хто, за даними білоруського правозахисного центру "Вясна", був змушений покинути країну через клеймо "екстреміста" від влади.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.