З 1 вересня 2023 року Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) перейшли на новий церковний календар. Тепер вони відзначатимуть церковні свята відповідно до новоюліанського календаря (замість юліанського) на 13 днів раніше. Інформатор розповість коли і які церковні свята у лютому 2024 року будуть за новим календарем.
У лютому буде одне з двунадесятих (тобто, найважливіших) свят у православній церкві - Стрітення Господнє. 2 лютого згадують події з життя Ісуса Христа і Діви Марії, описані в Євангелії від Луки.
Церковний календар на лютий 2024 року за новим стилем:
- 1 лютого - передсвято Стрітення Господнього, мученика Трифона, преподобного Петра Галатійського.
- 2 лютого - Стрітення Господнє.
- 3 лютого - праведного Симеона Богоприїмця і Анни пророчиці, святого Ігнатія Маріупольського, митрополита Готфейського і Кефайського, рівноапостольного Миколая, архієпископа Японського.
- 4 лютого - преподобного Ісидора Пелусіотського.
- 5 лютого - святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського, ікони Божої Матері "Віднайдення загиблих".
- 6 лютого - преподобних Варсонофія Великого та Іоанна Пророка, преподобного Вукола, єпископа Смирнського, святителя Фотія, патріарха Константинопольського.
- 7 лютого - преподобного Парфенія, єпископа Лампсакійського, преподобного Луки Елладського, мучеників 1003 Нікомідійських.
- 8 лютого - віддання свята Стрітення, великомученика Феодора Стратилата, пророка Захарія Серповидця.
- 9 лютого - преподобного Панкратія, затворника Києво-Печерського, знайдення мощей святителя Інокентія.
- 10 лютого - преподобного Прохора, чудотворця Києво-Печерського, благовірної княгині Анни Новгородської, ікони Божої Матері "Вогневидна".
- 11 лютого - священномученика Власія, єпископа Севастійського, благовірного князя Всеволода, у святому Хрещенні Гавриїла, Псковського.
- 12 лютого - Іверської ікони Божої Матері, святителя Олексія, митрополита Київського і всієї Русі, святого Мелетія, архієпископа Харківського.
- 13 лютого - преподобного Мартиніана, благовірного князя Костянтина Острозького, преподобного Євлогія, архієпископа Олександрійського.
- 14 лютого - рівноапостольного Кирила, учителя словенського, преподобного Ісаакія, затворника Києво-Печерського, 12-ти греків, будівничих соборної Успенської церкви Києво-Печерської Лаври, перенесення мощей благовірного князя Михаїла Чернігівського і боярина його Феодора.
- 15 лютого - преподобного Пафнутія, затворника Києво-Печерського.
- 16 лютого - мучеників Памфіла пресвітера, Валента, Павла, Порфирія, Селевкія, Феодула, Іуліана, Самуїла, Іллі, Даниїла, Єремії, Ісаї.
- 17 лютого - великомученика Феодора Тирона, преподобного Феодора, мовчальника Києво-Печерського.
- 18 лютого - преподобного Косми Яхромського, святителя Лева, папи Римського.
- 19 лютого - апостолів від 70-ти Филимона й Архипа.
- 20 лютого - благовірного князя Київського Ярослава Мудрого, Лева Катанського, преподобного Агафона Києво-Печерського.
- 21 лютого - преподобного Тимофія Олімпійського, архієпископа Євстафія Антіохійського.
- 22 лютого - знайдення мощей християнських мучеників, що в Євгенії.
- 23 лютого - священномученика Полікарпа, єпископа Смирнського.
- 24 лютого - перше і друге знайдення глави святого Іоанна Предтечі, преподобного Єразма Києво-Печерського.
- 25 лютого - святителя Тарасія Константинопольського.
- 26 лютого - святителя Порфирія.
- 27 лютого - Прокопія Декаполіта, преподобного Тита, пресвітера Києво-Печерського, преподобного Тита Києво-Печерського, колишнього воїна.
- 28 лютого - преподобного Василія, святителя Арсенія, митрополита Ростовського.
- 29 лютого - преподобного Касіяна Римлянина, Касіяна, затворника Печерського.
Чому ПЦУ перейшла на новий календар
24 травня 2023 року Архієрейський Собор Православної церкви України (ПЦУ) прийняв рішення перейти на новоюліанський календар, який співпадає зі світським календарем, яким користуються українці та решта світу. Формально перехід затвердив помісний собор церкви 27 липня 2023 року.
Декілька років тому держава зробила перші кроки до календарної реформи - тоді запровадили вихідний на Різдво 25 грудня. Перехід на новий календар став важким кроком, на який не наважувалися десятиліттями. Однак після повномасштабного вторгнення росії це питання набуло політичного забарвлення і більшість українців підтримали такий крок. До суто технічних календарних аргументів додалися й політичні - треба рухатися від Москви до Європи. У тому числі й щодо релігійних свят.
Основне значення цієї зміни полягає в тому, що тепер ПЦУ приєднається до всесвітньої православної спільноти, в якій більшість церков вже використовують новий календар.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: