В цей день народилися німецько-австрійський актор Еліас М'Барек та ведуча новин українського телебачення Ганна Гомонай - свята, церковні та народні традиції на середу, 29 травня
У середу, 29 травня, православна церква шанує пам'ять преподобномучениці Феодосії Константинопольської. Іменини сьогодні святкують Олександр, Андрій, Богдан, Іван, Костянтин, Лука, Ян, Марія, Фаїна.
Цього дня віруючі православної церкви вшановують пам'ять преподобномучениці Феодосії Константинопольської, діви. Феодосія народилася Константинополі у VIII столітті. Вона була єдиною дитиною у сім'ї. Довгі роки подружжя просило Бога послати їм немовля. Якось перед майбутньою матір'ю постала свята Анастасія і сказала, що молитви почуті. Вона витерла сльози з обличчя жінки і пророкувала їй швидку вагітність.
У сім років Феодосія залишилася без батька. Мати віддала її у жіночий монастир святої мучениці Анастасії. Через 3 роки не стало й матері. Досягнувши повноліття, Феодосія віддала всю спадщину монастирю, залишила лише частину грошей, золота та срібла. З них золотих справ майстер зробив три ікони, а іконописець три образи - Христа, Богоматері та мучениці Анастасії.
Коли правитель Лев Ісавр наказав знищити всі священні зображення, Феодосія однією з перших стала на їхній захист. Зі своїми сестрами з монастиря вона зіштовхнула сходи з солдатом, який хотів зняти образ Спасителя, який провисів понад 400 років над "мідними" воротами міста.
За наказом розгніваного Лева інокін стратили. Феодосію зазнали жорстокого катування - протягом семи днів вона отримала 700 ударів ціпком. На 8-й день стражники погнали її містом, продовжуючи бити. Один із них пожалів мученицю і сильно вдарив по голові, через що Феодосія відразу померла.
Наші пращури вважали, що у сьогоднішнє народне свято з'являються перші гриби - боровики, сироїжки, опеньки. Цього дня вирушали до лісу з кошиком, щоб зазнати успіху в полюванні на гриби. Також день Феодосії вважається дуже вдалим для лову риби та раків.
Щорічно 29 травня весь світ відзначає Міжнародний день миротворців Організації Об’єднаних Націй, яких також називають "блакитними касками". Міжнародний день миротворців ООН було оголошено Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй у 2002 році.
Проте все почалося набагато раніше. Понад 50 років до цієї події, а саме 29 травня 1948 року була заснована перша миротворча місія з ініціативи Ради Безпеки ООН. Тоді перед новоствореною місією стояло одне завдання - полегшити страждання населення у точках військових дій, а також брати активну участь у примиренні ворогів. Учасники тодішнього з’їзду навіть не могли уявити собі, наскільки важливою виявиться роль миротворців ООН у стриманні воєнних дій, та наскільки розширяться їхні завдання та діяльність.
29 травня відзначається Всесвітній день здоров’я травної системи. Свято вперше було закріплено за цією датою в 1958 році, коли Міжнародний з’їзд гастроентерологів прийняв свій Статут. День здорового травлення привертає увагу громадськості до проблем, пов’язаних із хворобами шлунково-кишкового тракту, на частку яких припадає понад 30% випадків від загального числа хвороб людства.
День відмічають медичні установи, проводячи просвітницьку та діагностичну роботу серед населення. Основна мета Всесвітнього дня здоров’я травної системи - сформувати у людей звичку правильно харчуватися, адже саме неправильний раціон призводить до більшості захворювань травлення. Серед способів профілактики - відмова від спиртного та паління, складання щотижневого раціону, правильний режим роботи та відпочинку.
Кожного року останньої середи травня відзначається екологічне свято - Всесвітній день видри. Подію започаткував Міжнародний фонд виживання видр.
Всесвітній день видр - це щорічна подія, присвячена підвищенню обізнаності про потреби збереження видр, харизматичної і життєво важливої частини водних екосистем у всьому світі. Цей день привертає увагу до проблем, з якими стикаються видри, і заохочує до дій, спрямованих на захист їхнього майбутнього.
Видра є хижим ссавцем, який проживає у водоймах, печерах, водоростях. Ці тваринки дуже розумні та дружні між собою. Спілкування видр має широкий звуковий діапазон і різноманітність (від гавкання й писку до шипіння). Гарно плавають та пірнають.
Метою Всесвітнього дня видри є привернення уваги людства до важливості цих тварин для місцевої екосистеми, підвищення обізнаності щодо загроз та необхідності захисту видр, залучення до подолання проблеми браконьєрства й втрати тваринками місця проживання.
Міжнародний фонд виживання видр (International Otter Survival Fund, IOSF) заснував Всесвітній день видр, щоб привернути увагу до важкого становища видр у всьому світі. Багато видр стикаються із загрозами, пов’язаними з втратою середовища існування, забрудненням та нелегальною торгівлею дикими тваринами. Цей день був започаткований з метою підвищення обізнаності та перетворився на глобальне святкування, що охоплює події та заходи, які проводяться на всіх континентах.
29 травня у світі відзначають День компосту. Свято покликано привернути увагу до проблеми використання добрив, які шкодять навколишньому середовищу, та нагадати людям про натуральні аналоги, які коштують дешевше і приносять чимало користі.
Щоб відзначити цей день, можна зробити кілька речей, які привернуть увагу до проблеми використання органічних добрив. Відвідайте фермерські ринки, щоб обговорити з фермерами переваги компостування.
Зробіть власний компост - він допоможе підвищити врожайність саду на дачі або просто послужить чудовим добривом для кімнатних рослин. Не забудьте залучити до роботи дитину - дітям сподобаються гри, в яких в розважальному стилі пояснюється важливість створення органічних добрив.
Міжнародний день Евересту 29 травня відзначається на честь першого успішного сходження на Еверест сера Едмунда Гілларі з Нової Зеландії та непальського шерпа Тензінга Норгая в цей день у 1953 році. Цей день не лише відзначає їхнє історичне сходження, але й вшановує незламний дух пригод, який символізує Еверест.
Перше успішне сходження на Еверест стало монументальним моментом в історії альпінізму, продемонструвавши людську витривалість і дух дослідження. Це досягнення відкрило двері для майбутніх альпіністів і підкреслило значний внесок спільноти шерпів, необхідний для успіху більшості гімалайських експедицій. Міжнародний день Евересту - це день пам’яті, культурного значення і постійної прихильності до регіону Евересту та його мешканців.
29 травня 1973 р. - Gena Viter (Геннадій Віталійович Вітер) - український співак, телеведучий та телепродюсер. У 2018 році Геннадій Вітер став музичним продюсером каналу "Україна".
29 травня 1975 р. - Мелані Джанін Браун - британська співачка, автор пісень, актриса і телеведуча. Найбільш відома як Mel B і Scary Spice із групи Spice Girls. Сольну кар'єру Мелані розпочала у 1998 році, випустивши спільний сингл із Міссі Елліотт "I Want You Back" на лейблі Virgin Records.
29 травня 1979 р. - Ганна Станіславівна Гомонай - ведуча новин українського телебачення. Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну - ведуча інформаційного телемарафону "Єдині новини".
29 травня 1982 р. - Еліас М'Барек - німецько-австрійський актор тунісько-австрійського походження, відомий за роллю Чема Озтюрка в популярному серіалі "Турецький для початківців". Перша його поява на великому екрані - фільм "Дівчата згори". Згодом Еліас зіграв одну з головних ролей у фільмі "Склад".
29 травня 1989 р. - Даніель Райлі Кіо - американська актриса і модель. Кіо дебютувала в кіно у віці 20 років, знявшись у ролі другого плану в музичному байопіку "Раневейс", зігравши Марі Керрі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.