Яке сьогодні, 14 травня, свято: Радониця та День танцю маленьких каченят

Цього дня народилися український музикант Святослав Вакарчук і американський медіамагнат Марк Цукерберг - свята, церковні та народні традиції на вівторок, 14 травня

колаж
А ще 14 травня День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

У вівторок, 14 травня, в Україні відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, а православна церква шанує пам'ять грецького мученика Ісидора ХіоськогоІменини сьогодні святкують Олександр, Іван, Леонтій, Макар, Максим, Марк, Микита, Петро, Яків, Ян.

14 травня - яке сьогодні церковне свято

У цей день висаджують розсаду огірків у відкритий ґрунт
У цей день висаджують розсаду огірків у відкритий ґрунт

Православна церква 14 травня вшановує пам'ять грецького мученика Ісидора Хіоського. Мученик Ісидор народився в III столітті в Олександрії. Пізніше переїхав на острів Хіос. Служив у полку Римської імперії. Як істинний християнин, був лагідним чоловіком і вів благочестивий спосіб життя. За наказом імператора Декія православних людей примушували поклонятися язичницьким божествам. Ісидор уникав подібних дій, і на нього донесли воєначальнику Нумерію. Його заарештували і піддали катуванням. Під час тортур Ісидор радісно славив Ісуса. Розгніваний воєначальник наказав відрізати йому язик. Але він продовжував так само виразно вимовляти слова, а Нумерій втратив мову. Після цього Ісидора обезголовили і кинули його тіло за міською стіною. Це сталося 251 року. Останки мученика таємно поховали християни.

Дата 14 травня підходить для доїння корів і кіз. Отримане цього дня молоко вважається особливо поживним і довго не псується. Жінки вмивали обличчя домашнім молоком, щоб шкіра була гладкою і здоровою.

14 травня - яке сьогодні свято в різних країнах

День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової є не лише вшануванням пам’яті людей, що проявили надзвичайну хоробрість, але й нагадуванням про здатність людини до співчуття та мужності перед обличчям неймовірних звірств
День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової є не лише вшануванням пам’яті людей, що проявили надзвичайну хоробрість, але й нагадуванням про здатність людини до співчуття та мужності перед обличчям неймовірних звірств

День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни відзначається щорічно 14 травня. Під час Другої світової війни багато українців відіграли вирішальну роль у порятунку євреїв від Голокосту - страшного й темного часу, позначеного систематичним знищенням нацистами шести мільйонів євреїв по всій Європі. Україна значно постраждала від цього - за оцінками, було вбито 1,5 мільйона євреїв. Рятівники, які походили з різних країн, включаючи етнічних українців, поляків, білорусів, кримських татар, вірмен, греків і німців, часто ризикували власним життям і безпекою своїх родин, щоб врятувати євреїв від неминучої смерті.

Дата 14 травня була обрана, щоб збігтися з проголошенням незалежності Ізраїлю в 1948 році. Цей день був офіційно встановлений Верховною Радою України 2 лютого 2021 року. Станом на початок 2020 року Ізраїль визнав 2 659 українців Праведниками народів світу - звання, яке присвоюється Яд Вашем, Всесвітнім центром пам’яті жертв Голокосту в Єрусалимі, не євреям, які ризикували своїм життям заради порятунку євреїв під час Голокосту.

Мужність і співчуття, проявлені цими людьми, задокументовані в різних свідченнях, таких як історія родини Глаголєвих, які надали притулок євреям у своєму будинку в Києві, та зусилля монастирських спільнот у Західній Україні, які врятували багато життів, переховуючи євреїв. Серед рятівників був митрополит Андрей Шептицький, який разом зі своїм братом Климентієм врятував сотні людей, надаючи їм притулок у монастирях і фальшиві документи.

Особи, визнані Праведниками народів світу, отримують медаль, сертифікат, а їхні імена заносяться на Стіну пошани в Саду Праведників у Яд Вашем в Єрусалимі. Це визнання підкреслює широку і значну роль, яку відіграли українці серед народів, що брали участь у цій рятувальній операції.

Україна, яка посідає четверте місце у світі після Польщі, Нідерландів та Франції за кількістю Праведників народів світу, продовжує вшановувати цих героїв. Їхніми іменами названі вулиці та пам’ятники в Україні, а їхні героїчні вчинки є невід’ємною частиною уроків історії та практик вшанування пам’яті.

За традицією, потрібно помолитися біля могили. Посилене моління передбачає запрошення священика. Також близькі померлого можуть прочитати акафіст
За традицією, потрібно помолитися біля могили. Посилене моління передбачає запрошення священика. Також близькі померлого можуть прочитати акафіст

Радониця - православне свято, яке відмічається у вівторок на другий тиждень після Великодня. У цей день прийнято поминати померлих, незалежно від обставин їхньої смерті: християнська кончина, якій передує сповідь, чи раптова загибель. Великоднє поминання включає літургію та відвідини кладовища.

Традиція святкування Радониці виникла ще у давнину. Про свято згадує Іван Златовуст, який жив у IV столітті. Сама назва "Радониця" походить від слова "радіти". Християни повинні сприймати смерть близьких як народження в інше життя. Тому один із головних обов’язків вірян - підтримувати померлого постійними молитвами за прощення його гріхів. 

У медицині вазелінова мазь чудово допомагає при опіках, запаленнях, пораненнях; ефективна для сухої, загрубілої шкіри
У медицині вазелінова мазь чудово допомагає при опіках, запаленнях, пораненнях; ефективна для сухої, загрубілої шкіри

14 травня кожного року власний день народження відзначає відома мазь вазелін, бо саме цього дня у 1878 році у США хімік Роберт Чезбро запатентував свій винахід як торгову марку. Американці першими звернули увагу на липучу речовину, яка утворюється під час видобутку нафти та на її пом’якшувальну властивість. Пізніше англієць Роберт Чезбро створив мазь на основі нафтового мастила, назвавши її вазеліном (від латинських слів, що перекладаються як вода та оливкова олія). 

Вазелін активно використовують не лише в медичних цілях, а й для захисту металу від корозії та змащування вальниці, наприклад, чи у риболовстві (для привернення уваги риби). Плавці змащують маззю тіло, художники - підлогу (щоб не забруднити фарбою), бейсболісти - рукавички тощо. Крім того, зараз вазелін також виконує роль харчової добавки.

Чихуахуа є однією з найменших порід собак у світі, в середньому вони важать лише 1,5-3 кг
Чихуахуа є однією з найменших порід собак у світі, в середньому вони важать лише 1,5-3 кг

Міжнародний день шанування чихуахуа - це особливий день, присвячений одній із найменших порід собак у світі - чихуахуа. Цей день, який відзначається щорічно 14 травня, є нагодою для власників та шанувальників чихуахуа в усьому світі висловити свою любов і вдячність цим чарівним і відданим товаришам.

Чихуахуа давно є домашніми улюбленцями, і їхнє походження сягає стародавніх цивілізацій у Мексиці. Вони відомі своїм маленьким розміром, але великим характером і виразними очима, і вони часто мають особливий тісний зв’язок зі своїми власниками.

Міжнародний день шанування чихуахуа - це час відзначити всю радість і любов, які чихуахуа приносять у життя їх власників, і визнати їхні унікальні якості та риси. Також це нагадуванням про важливість відповідального володіння домашніми тваринами та належного догляду та ставлення до наших пухнастих друзів. У цей день діліться фотографіями в соцмережах, організуйте зустрічі з іншими власниками чихуахуа чи просто проведіть час зі своїм хвостатим другом.

Це жартівливе свято – ще одна можливість для дорослих повернутися в дитинство
Це жартівливе свято - ще одна можливість для дорослих повернутися в дитинство

У 80-ті роки 20 століття під мотив цієї дитячої завзятої пісеньки-танку із захопленням танцювали як діти, так і дорослі. Проте, написану понад 70 років тому мелодію можна і сьогодні почути на дитячих ранках, шкільних дискотеках та різноманітних святкових вечорах. Тільки-но починають звучати перші акорди пісні, як всі - від малого до великого пускаються в енергійний танок та із задоволенням махають "крильцями" у такт веселій мелодії. Так, ви здогадалися, мова саме про надзвичайно популярний у всьому світі "Танок маленьких каченят", який має своє особисте свято - День танцю маленьких каченят, що відзначається щороку 14 травня.

Попри те, що для багатьох ця жартівлива пісенька є нічим іншим як дитячим танком, вона була написана для пивного свята "Октоберфест", що відбувався в Оклахомі (США). Сьогодні мелодія є незамінним атрибутом пивних фестивалів, незалежно від того де і коли вони відбуваються. Також багато хто вважає цю пісеньку австрійською чи французькою народною, але зовсім не так. Її автором є акордеоніст із Швейцарії Томас Вернер.

Оригінальний текст пісні був написаний французькою мовою. Однак, як тільки-но композиція отримала неймовірну популярність, її стали перекладати на різні мови. Відомо, що сьогодні "Танок маленьких каченят" має близько 400 кавер-версій у 45 країнах світу. Таким чином, Томас Вернер став людиною, що досягла величезної популярності через легеньку пісеньку на два акорди.

Це день, присвячений любовним зв’язкам, сформованим в Інтернеті, і роздуми про те, як цифрові платформи змінили знайомства і способи вираження романтичних почуттів
Це день, присвячений любовним зв’язкам, сформованим в Інтернеті, і роздуми про те, як цифрові платформи змінили знайомства і способи вираження романтичних почуттів

День онлайн-романтики - це щорічне свято любові та романтики в епоху цифрових технологій. Цей день, який відзначається 14 травня, є нагодою визнати зростаючу роль онлайн-знайомств і соціальних медіа в сучасних стосунках, а також відзначити історії кохання, які були сформовані в онлайн середовищі, про сучасні можливості підтримувати кохання на відстані. Це також можливість заохочувати безпечні та відповідальні практики онлайн-знайомств, а також сприяти використанню технологій для створення стосунків.

Останніми роками онлайн-знайомства стають дедалі популярнішими, і мільйони людей використовують програми та веб-сайти для знайомств, щоб знайти кохання та спілкування. У міру того, як суспільство змінювалося і відмовлялося від старомодних правил знайомств, шлюбів за домовленістю, знайомства стали більше схожими на формування зв’язку і проведення часу з людиною, яка вам подобається. В останні роки інтернет повністю змінив те, як ми знайомимося з людьми. Від перших днів чатів та списків електронної пошти до сучасних додатків для знайомств, таких як Bumble, Tinder та OkCupid, знайти кохання онлайн стало цілком нормальним явищем.

Початок онлайн-знайомств насправді більш традиційний, ніж ви можете собі уявити. Все почалося з особистих оголошень у газетах і навіть послань, вирізаних на корі дерев. Однак з часом технології перенесли пошук кохання в інтернет. Перший сервіс знайомств під назвою Operation Match був запущений у 1965 році. Він дозволяв людям заповнювати анкету, а потім надавав їм список можливих кандидатів. У 1995 році на сцену вийшов сайт Match.com. До 2007 року пошук кохання онлайн став другою найпоширенішою платною послугою в інтернеті.

До 2010-х років платформи знайомств були всюди, відкриті для людей різного походження, сексуальної орієнтації та місця проживання. Сьогодні онлайн-знайомства - це звичайний спосіб знайомства з людьми, який зайняв місце, що раніше належало традиційним знайомствам.

День онлайн романтики нагадує про те, як інтернет розширив горизонти кохання, дозволивши людям об’єднуватися по всьому світу, про можливості для пар, що мають стосунки на відстані . Це свято адаптивності кохання в цифрову епоху і визнання справжніх стосунків, які можуть виникнути в Інтернеті або існують попри відстані.

Садівництво та озеленення створюють позитивний вплив на наше фізичне та психічне здоров’я, парки та сади, особливо у мегаполісах, виконують саме цю роль
Садівництво та озеленення створюють позитивний вплив на наше фізичне та психічне здоров’я, парки та сади, особливо у мегаполісах, виконують саме цю роль

Всесвітній день топіарію - це щорічне свято мистецтва топіарію, тобто практики обрізання та формування рослин у декоративних формах, таких як тварини, геометричні фігури та скульптури людей. Цей день відзначають  14 травня, засновник події Levens Hall and Gardens. У цей день є можливість для садівників, садоводів та ентузіастів продемонструвати свої навички та поділитися знаннями з іншими. Багато садів, парків і громадських місць по всьому світу беруть участь у заході, демонструючи свої топіарні творіння та пропонуючи екскурсії та майстер-класи.

Всесвітній день топіарію - це не лише свято про красу та креативність топіарію, майстерність садівників, а також про важливість садівництва, краси та природи в нашому повсякденному житті.

Хто народився 14 травня

14 травня 1944 р. - Джордж Волтон Лукас-молодший - американський кінопродюсер, сценарист, режисер, монтажер, оператор і підприємець. Найбільш відомий як творець фантастичної саги "Зоряні війни" і серії пригодницьких фільмів про Індіану Джонса.

Джордж Волтон Лукас-молодший
Джордж Волтон Лукас-молодший

14 травня 1952 р. - Роберт Лі Земекіс - американський кінорежисер, сценарист і продюсер. Найвідоміший фантастичними комедіями "Назад у майбутнє", "Хто підставив кролика Роджера" і "Смерть їй личить", а також драмами "Форрест Гамп" і "Ізгой".

Роберт Лі Земекіс
Роберт Лі Земекіс

14 травня 1961 р. - Тім Рот, справжнє ім'я та прізвище - Тімоті Саймон Сміт - британський актор, кінорежисер і кінопродюсер. Найбільш знаменитий своєю дружбою і багаторічною співпрацею з кінорежисером Квентіном Тарантіно, у якого він зіграв свої найвідоміші ролі в таких кінокартинах, як "Скажені пси", "Кримінальне чтиво", "Чотири кімнати" та "Мерзенна вісімка", а також по фільмах "Легенда про піаніста", "Розенкранц і Гільденстерн мертві" і за серіалом "Обмани мене".

Тім Рот
Тім Рот

14 травня 1969 р. - Кетрін Еліс Бланшетт - австралійська акторка театру, кіно, телебачення та озвучування. Великий успіх і визнання в акторському середовищі їй принесли ролі у фільмах "Єлизавета" (1998), "Авіатор" (2004), "Скандальний щоденник" (2006), "Мене там нема" (2007), "Золоте століття" (2007), "Жасмин" (2013), "Керол" (2015) і "Тар" (2022).

Кетрін Еліс Бланшетт
Кетрін Еліс Бланшетт

14 травня 1971 р. - Софія Карміна Коппола - американський кінорежисер, сценарист, акторка та кінопродюсер. Її першою повнометражною режисерською роботою став фільм "Діви-самогубці".

Софія Карміна Коппола
Софія Карміна Коппола

14 травня 1975 р. - Святослав Іванович Вакарчук - український музикант, автор пісень, державний і політичний діяч. Здобув всеукраїнське та міжнародне визнання як музикант, вокаліст, лідер рок-гурту "Океан Ельзи".

Святослав Іванович Вакарчук
Святослав Іванович Вакарчук

14 травня 1984 р. - Марк Елліот Цукерберг - американський медіамагнат, інтернет-підприємець і філантроп. Відомий як співзасновник компанії Meta і є її головою, головним виконавчим директором і контролюючим акціонером.

Марк Елліот Цукерберг
Марк Елліот Цукерберг

14 травня 1986 р. - Альоша - українська співачка. Alyosha перемогла на національному відборі та представила Україну на міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2010 в Осло, де посіла 10-те місце. 

Альоша
Альоша

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube