Морських піхотинців змусили битися 11 годин в обладунках Троянської війни

Ольга Дяченко

Ефективність і різноманітність мікенських мечів і списів давно визнані, а от витривалість бойових обладунків довели щойно

Дослідники провели 11-годинну симуляцію бою за мотивами Троянської війни, в якій 13 учасників-добровольці зі Збройних сил Греції захищали мікенські обладунки. Репліки бронежилетів - вік останіх становить 3,5 тисяч років - витримали бій! Бронежилети бронзового віку виявились настільки міцними, що захистили солдатів протягом багатогодинного бою, йдеться в матеріалі LiveScience.

В селі, розташованому поблизу давньогрецького міста Мікени, вчеін у 1960 році знайшли обладунок. Саме з нього зробили копію для тестової боротьби грецьких морських піхотинців. Репліки створили з суміші позолочених металів, що включала мідь і цинк, - найближчий сплав до оригінального бронзового матеріалу. Костюм відповідає точним вимірам артефакту, аж до розмірів, кривизни і перфорації оригіналу. Він важить 23 кілограми.

Десятиліттями археологи намагалися з'ясувати, чи були обладунки, які включають шолом з ікла кабана і костюм, що складається з бронзових пластин, достатньо міцними для ведення бою. Нині це стало можливо з'ясувати, і захисний костюм, що називається, не підкачав. 

"З моменту знахідки залишалося відкритим питання, чи були ці обладунки суто церемоніальними, чи призначалися для використання в бою. Саме ці обладунки вважаються одними з найдавніших повних обладунків європейського бронзового віку", - пояснили науковці.

Битва з "Іліади"

Дослідники забезпечили добровольців копіями обладунків і зброї, в тому числі списами і камінням, і попросили їх пройти 11-годинну симуляцію війни бронзового століття. Про неї вчені прочитали в  історичних свідченнях на сторінках знаменитого твору грецького поета Гомера "Іліада" - епічного опису приблизно останніх 50 днів Троянської війни.

"Ми витягли інформацію, необхідну для створення протоколу симуляції бою бронзової доби, що відтворює щоденні дії, які виконували елітні воїни пізньої бронзової доби", - розповіли дослідники.

Після цього вони використали палеокліматичні дані, щоб відтворити умови навколишнього середовища наприкінці бронзового віку в Трої. Дослідження показало, що температура в цьому регіоні наприкінці того періоду становила приблизно +18-20 С з річною відносною вологістю повітря між 70-80%.

Крім того, добровольці дотримувалися дієти, подібної до тієї, яку мав мікенський солдат, готуючись до бою, включаючи їжу з хліба, яловичини, козячого сиру, зелених оливок, цибулі та червоного вина.

"Цікаво, що наші результати вимірювання рівня глюкози в крові показали, що план харчування забезпечив добровольців достатньою кількістю енергії протягом 11-годинного протоколу", - пояснили вчені.

Грізні воїни Трої

Під час випробувань добровольці брали участь у різних сутичках, включаючи дуелі, піший воїн проти колісниці, сутички на відстані і колісниця проти корабля. Команда виявила, що обладунки не обмежували нічиїх бойових здібностей і не спричиняли сильного напруження у солдат.

Додавання важких обладунків дало б елітним мікенським воїнам значні переваги над тими, хто використовував щит лише для захисту, або з більш легкими "лускоподібними" обладунками, що використовувалися на Близькому Сході.

"Очевидно, що обладунки такого типу були придатні для використання в бою, а не тільки для церемоній", - дійшли висновку дослідники.

Мало того, мікенські воїни "були одними з найкраще екіпірованих" солдатів у той період, стверджують історики. На їхню думку, це були грізні бійці, адже вони прибували на лінію фронту повними ресурсу й енергії - на колісницях. Що ж, це були вельми грізні супротивники, переконані вчені. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you