Курцям показали, що насправді знаходиться всередині електронних сигарет

Читать на русском

Існує два типи вейпів: багаторазові та одноразові. Найчастіше використовуються одноразові

Читать на русском
Дівчина та вейп
Дослідники виявили, що вейпи містять різні деталі, як-от дроти, батарейки, кнопки та датчики, які перетворюють вібрації на електрику.

Існує два типи вейпів: багаторазові та одноразові. Найчастіше використовуються одноразові

Електронні сигарети або пристрої для вейпінгу використовують уже близько 20 років як замінник традиційних сигарет. Однак їхня поширеність і використання стають дедалі проблематичнішими. Тому через їхню потенційну шкоду вони викликають занепокоєння урядів і регулювальних органів.

Так, Австралія ухвалила перший у світі законопроєкт, який заборонить продаж вейпів у роздрібній торгівлі, пише ScienceAlert. Нині на ринку переважають вейпи одноразового використання, призначені для молоді. Незважаючи на короткий термін служби, вейпи є складними продуктами, що містять кілька цінних ресурсів.

Проте немає жодних практичних способів збирати або переробляти вейпи. Більшість із них опиняються на звалищі як електронні відходи. Деякі просто викидаються на вулицю як сміття. То що ж насправді всередині вейпів?

Як працюють вейпи?

Існує два типи вейпів: багаторазові та одноразові. Найчастіше використовуються одноразові. Багаторазові вейпи мають батарею, що перезаряджається, і картридж або заправку рідиною з приголомшливим вибором смаків. Складніші електронні сигарети містять мікропроцесори з функціями, що налаштовуються, кольорові світлодіоди і навіть невеликі кольорові екрани.

У своїй найпростішій конфігурації одноразові вироби мають загальні компоненти, які є у всіх типах електронних сигарет. Вейпи містять батарею, датчик тиску (наприклад, модифікований мікрофон), світлодіод, нагрівальний елемент і резервуар із рідиною для електронних сигарет. Згідно з розібраними моделями, пристрої для ширяння мають нагрівальний елемент і губку, які перетворюють рідину на дим під час активації електронною сигаретою.

Розбір одноразового вейпа

Розбір - це метод, що використовується промисловими дизайнерами та інженерами-конструкторами для систематичного розбирання виробу. Це дає змогу ідентифікувати й описувати внутрішні компоненти та їхні взаємовідносини всередині продукту. Воно може надати корисну інформацію про матеріали, виробничі процеси, складання і технології.

Так само розбирання може дати уявлення про ремонтопридатність, можливість модернізації та простоту розбирання для відновлення потенційно цінних або шкідливих матеріалів після закінчення терміну служби.

Розбирання вейпа
Розбирання вейпа

Корпус

Одноразові вейпи не призначені для розбирання. Основний корпус виготовлений з алюмінію і покритий фарбою та графікою, закриті на кінцях пластиковими деталями. Після зняття торцевих кришок корпусу, що часто є непростим завданням, внутрішній вузол висувається.

Ці внутрішні частини заклинені або скріплені разом всередині основного корпусу, а клеми акумулятора припаяні до дротів, що з'єднують датчик тиску і нагрівальний елемент, вбудований у резервуар для електронної рідини.

Корпус вейпа алюмінієвий з пластиковими ковпачками
Корпус вейпа алюмінієвий з пластиковими ковпачками

Акумулятор

Незважаючи на те, що одноразові вейпи не підлягають перезарядці, всі розібрані пристрої містили літієву батарею. Хоча вони набагато менші, вони не відрізняються від комплектів батарей, які можна знайти в таких продуктах, як дрилі та електромобілі.

Ці елементи мають високу щільність потужності: вони можуть зберігати велику кількість електричної енергії у відносно невеликому корпусі. Це необхідно для подачі періодичних сплесків енергії на нагрівальний елемент і для продовження терміну служби рідини для електронних сигарет у резервуарі. Крім того, усі акумулятори, які протестували під час розбирання розряджених одноразових вейпів, все ще зберігали заряд, якого вистачило б для живлення тестової лампочки впродовж щонайменше години.

Літієва батарея 3,7 В. Їх слід здати на переробку або викинути в сміттєвий бак для електронного обладнання
Літієва батарея 3,7 В: їх слід здати на переробку або викинути в сміттєвий бак для електронного обладнання

Датчик тиску

Датчик тиску повітря - це напівпровідниковий комутаційний пристрій. Подібно до мікрофона, що перетворює вібрації в електричну енергію, датчик тиску виявляє падіння тиску і замикає електронний перемикач. Це відбувається під час затягування вейпа, що створює частковий вакуум всередині пристрою. Коли перемикач замкнутий, простий (короткий) ланцюг запалює світлодіод і подає струм на нагрівальний елемент.

Датчик тиску з невеликим синім пиловим фільтром
Датчик тиску з невеликим синім пиловим фільтром

Нагрівальний елемент: випарник

Нагрівальний елемент вбудований у кришку на одному кінці резервуара для рідини для електронних сигарет і з'єднаний з гнітом. Коли пристрій активується, електричний струм нагріває металеву смужку, яка випаровує частину летючої рідини для електронних сигарет.

Нагрівальний елемент, випарник
Нагрівальний елемент, випарник

Резервуар для рідини для електронних сигарет

Одноразові вейпи містять абсорбуючий пінопласт, просочений рідиною для електронних сигарет, укладений у пластикову трубку з силіконовими заглушками. У центрі резервуара міститься поглинаючий матеріал, який втягує навколишню електронну рідину і подає її на нагрівальний елемент. Однак електронні рідини, що використовуються для паріння, містять шкідливі речовини, як-от гліцерин і нікотин, які можуть чинити негативний вплив як на навколишнє середовище, так і на здоров'я людини.

нт, випарник  Нагрівальний елемент вбудований у картридж із рідиною. Різні конструкції вейпів мають картриджі більшого або меншого розміру
Нагрівальний елемент вбудований у картридж із рідиною. Різні конструкції вейпів мають картриджі більшого або меншого розміру

Створено для звалища

Споживання вейпів стрімко зростає останніми роками, і тепер вони становлять значну частину нової тривожної категорії електронних відходів. Одноразові електронні відходи призводять до значної втрати цінних матеріалів, зокрема алюмінію та літію. Гірше того, коли одноразовий вейп викидають у відро для сміття, енергоємні літієві батареї становлять небезпеку загоряння для працівників, які займаються утилізацією відходів.

Матеріали вейпів також чинять токсичний вплив на навколишнє середовище при викиді. Змішування потенційно цінних металів з іншими, малоцінними матеріалами, такими як пластик, ускладнює поділ і переробку вейпів. Загалом, одноразові вейпи явно марнотратні по відношенню до ресурсів і небезпечні для навколишнього середовища.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.