Комарів можна обдурити: вони знаходять свою жертву за трьома параметрами

Комарі ефективно знаходять своїх господарів, використовуючи комбінацію інфрачервоного випромінювання, вуглекислого газу і запахів тіла

Рука та комар
Наша шкіра - це інфрачервоний маяк для комарів

Комарів приваблює запах і дихання людини, але є ще один фактор, який допомагає їм виявити майбутню жертву. Вчені встановили, що комарі також використовують інфрачервоне зондування у своїх вусиках, щоб вистежити здобич. Така здатність відчувати ІЧ-випромінювання дає комарам тактичну перевагу у виявленні людей навіть у складних умовах навколишнього середовища. 

У багатьох частинах світу укуси комарів - це більше, ніж просто подразнення, вони здатні поширювати такі патогени, як лихоманка денге, жовта лихоманка і вірус Зіка, пише ScienceAlert. А малярія, поширювана комарами Anopheles gambiae, стала причиною понад 600 000 смертей у 2022 році, згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Та щоб уникнути серйозних захворювань або навіть просто нестерпного свербежу, ми, люди, прагнемо знайти способи запобігти укусам комарів. Дослідження, проведене вченими з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі (UCSB), показало, що комарі використовують інфрачервоне виявлення - поряд з іншими сигналами, про які ми вже знаємо, такими як нюх на CO2 у нашому диханні та певні запахи тіла, - для пошуку господарів.

"Вивчуваний нами комар Aedes aegypti винятково вправний у пошуку людських господарів", - сказав молекулярний біолог із Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі Ніколас Дебоб'єн.

Але зір комарів не надто добрий, а запахи можуть бути ненадійними, якщо вітряно або господар рухається. Тому команда припустила, що інфрачервоне виявлення може надати комахам надійну допомогу в пошуку їжі.

Сховатися від комах складніше, ніж здається
Сховатися від комах складніше, ніж здається

Кров п'ють тільки самки комарів, тому дослідники надали клітини, в кожній з яких перебувало по 80 самок комарів (віком близько 1-3 тижнів), з різними фіктивними "господарями", представленими комбінаціями термоелектричних пластин, CO2 в концентрації людського дихання і людських запахів, і записали 5-хвилинні відеоролики, щоб поспостерігати за їхньою поведінкою під час пошуку господаря. Вони визначили це як "комар, що приземляється, йде і просовує свій хоботок через сітку клітини, що нагадує самку, яка приземляється на людину, а потім йде, пробуючи поверхню шкіри губою".

Деяким комарам надали термоелектричну пластину, встановлену на середню температуру людської шкіри 34°C, яка також слугувала джерелом інфрачервоного випромінювання. Іншим було встановлено температуру довкілля 29,5°C - температуру, яку, як відомо, люблять комарі, але яка не випромінює інфрачервоне випромінювання.

Кожен сигнал сам по собі - CO2, запах або інфрачервоний - не зміг викликати інтерес комарів. Але очевидна жага крові комахи збільшилася вдвічі, коли до установки з одним тільки CO2 і запахом було додано інфрачервоний фактор.

"Жоден сигнал сам по собі не стимулює активність пошуку господаря. ІЧ-випромінювання має значення тільки в контексті інших сигналів, таких як підвищений рівень CO2 і людський запах", - додав нейробіолог Крейг Монтелл із Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі.

Команда вчених зазначила, що інфрачервоні датчики комарів розташовані в їхніх вусиках, де міститься чутливий до температури білок TRPA1. Коли команда видалила ген цього білка, комарі не змогли виявити інфрачервоне випромінювання.

Результати дослідження допомагають пояснити, чому комарів особливо тягне до відкритої шкіри та чому вільний одяг, через який розсіюється інфрачервоне випромінювання, слугує своєрідним плащем-невидимкою. Це також може призвести до появи більш високотехнологічних засобів захисту від комарів, наприклад, до створення пасток, що використовують як приманку теплове випромінювання температури шкіри.

"Попри свої крихітні розміри, комарі є причиною більшої кількості людських смертей, ніж будь-які інші тварини", - пояснив Дебоб'єн. "Наше дослідження розширює розуміння того, як комарі нападають на людей, і відкриває нові можливості для контролю передачі захворювань, що переносяться комарами".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube