Досить скиглити: піщана буря, що накрила Україну, дуже корисна

До наступних вихідних буря може накрити більшість регіонів нашої країни

Життя, пил, атмосфера, Азія, Африка, погода
Наша атмосфера перетворює пил на мінерали, які живлять життя

В Україні наразі фіксують погіршення якості повітря через наліт пилу з Азії. Ці пилові потоки сунуть головним чином з Узбекистану. Про це стало відомо з даних моніторингового сервісу Windy. На забрудненість повітря вже скаржаться українці в Дніпрі, Полтаві, Кременчуку, Сумах та Харкові. До наступних вихідних буря може накрити більшість регіонів нашої країни. Та попри те, що від збільшення концентрації пилу в повітрі стає важче дихати, вчені наполягають, що пил – корисний. Про це пише ScienceAlert.

Пилова буря з Азії охопить деякі регіони України.
Пилова буря з Азії охопить деякі регіони України.

Наприклад пил, винесений, скажімо, з пустелі Сахара, забезпечує життя на дні морського харчового ланцюга – залізом. Без нього океанський фітопланктон не міг би розквітнути. Згідно з новим дослідженням американських вчених, чим більше часу пил проводить в атмосфері та чим далі він подорожує, тим більше його заліза перетворюється у форму, легкодоступну для біосфери!

Пил безплідної пустелі з Північної Африки є найбільшим на Землі джерелом повітряних частинок. Щороку вітер переміщує близько 800 мільйонів метричних тонн на захід, переносячи ізотопи заліза, зібрані з відкритої поверхні пустелі.

пил з Сахари 1
Пил, що мандрує континентами з Африки.

Пил несе планеті залізо 

Метал відіграє життєво важливу роль у біохімічних шляхах, що забезпечують перетворення вуглецю в атмосфері в органічні молекули. Попри те, що залізо є необхідним для життя, його доступність обмежена. А це означає, що його розподіл визначає, де можна на Землі знайти життя. Живим організмам легко використовувати далеко не всі форми заліза. Умови в атмосфері можуть мати велике значення для залізного меню, що зрештою осідає на поверхні океану.

Біогеохіміки виявили, що кількість біологічно придатного заліза, яке розчиняється у воді, фактично збільшується з цією відстанню. Це співвідношення показує, що хімічні процеси в атмосфері перетворюють залізо в більш доступні форми. Завдяки великій масі біоактивного заліза пил живить величезний харчовий ланцюг за тисячі кілометрів від свого походження, удобрюючи фітопланктон та рослини, якими харчуються тварини. Ці системи також виробляють більшу частину кисню, яким дихаємо всі ми.

Можливо, пил корисний, але не для алергікікв.
Можливо, пил – корисний, але не для алергіків.

І без пилу ніяк, і з ним – алергія 

Ці моделі біоактивного заліза збігаються з областями підвищеної біологічної активності. Це також призводить до утворення добривного фосфору. Інші дослідження показали, що пил з Азії удобрював тропічні ліси Гаваїв впродовж тисячоліть. Сподіваємось, українські ліси також отримають від цього пилу користь, а не шкоду.

Хмари ж сахарського пилу особливо здатні викликати алергію в людей. Вони навіть мають силу придушити урагани. Так, зерна пустель несуть життєво важливе паливо для життя на Землі. Й це ще один гарний приклад того, наскільки неймовірно пов’язані фізичні процеси на нашій планеті з життям, яке називає її домом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube