Черепаха-панк вміє здивувати - вона навчилася дихати дупою

Марія Майборода

Це єдиний вид, що вижив, у своєму роді

Черепахи річки Мері, відомі під науковою назвою Elusor macrurus, дуже незвичайно адаптувалися до життя під водою, відокремившись від інших видів черепах понад 18 мільйонів років тому. Ці дивовижні тварини мають незвичайний трюк у рукаві, а точніше - у клоаці. А також вони мають характерний зовнішній вигляд, схожий на панка, завдяки зеленим водоростям, що ростуть на їх головах та тілі.

Особи Elusor macrurus можуть похвалитися пишною зеленою шевелюрою з живих нитчастих водоростей, що під водою нагадують волосся, що розвівається, які допомагають їм ховатися від хижаків у воді. У них також є забавні м'ясисті вусики на підборідді: їх тварини використовують для дотику свого оточення, пише LiveScience. Це один із найбільших видів черепах в Австралії: у дорослих особин довжина панцира становить близько 40 см, проте може досягати і 50+ см. Однотонний або візерунковий карапакс виду має обтічну форму. Разом із подовженими задніми лапами це дає черепахам перевагу при пересуванні під водою.

Крім незвичайного зовнішнього вигляду, ці дивовижні тварини мають ще незвичайний трюк у рукаві, а точніше - у клоаці. Elusor macrurus можуть проводити під водою тривалий час, не затримуючи дихання. 

"Він може проводити дні під водою, примудряючись "дихати" під водою - подвиг, досягнутий дуже небагатьма рептиліями - через спеціальні органи всередині його клоаки", - розповів Ріккі Гамбс, дослідник програми EDGE of Existence, ініціативи щодо збереження унікальних та забутих видів.

Ці черепахи дихають розчиненим у воді киснем за допомогою спеціалізованих органів, розташованих у клоаку - каналі, що є розширеною частиною задньої кишки, в яку впадають видільні та статеві протоки сечостатевої системи. Здібність "дихати" під водою мають деякі прісноводні черепахи, проте найчастіше кисневий обмін у них відбувається через шкіру. Включення клоаки у цей процес дозволяє черепахам річки Мері перебувати під водою набагато довше - до 72 годин. Однак зазвичай вони випливають на поверхню дещо частіше.

Така суперздатність у черепах виду Elusor macrurus реалізована за рахунок особливостей будови клоаки. У тому випадку стінки слизової оболонки клоакальной сумки покриті своєрідними сосочками. Через них розчинений у воді кисень проникає в кровотік черепах, підтримуючи їхню життєдіяльність під водою.

Черепаха річки Мері також є єдиним представником стародавнього родоводу черепах, які повністю зникли з еволюційної історії Австралії.

"Це єдиний вид, що вижив, у своєму роді", - сказав Гамбс. "Вважається, що предки черепах річки Мері відокремилися від усіх інших живих черепах понад 18 мільйонів років тому - за кілька мільйонів років до того, як наші предки та предки орангутанів розійшлися".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you