Банда з Грузії, під виглядом вчених, грабувала бібліотеки Європи: шукали Гоголя і Пушкіна

Ольга Дяченко

На замовлення Росії, злочинці викрали 170 книг на 2,5 млн євро.

Знаціональних бібліотек по всій Європі викрадали цінні антикварні книги, в тому числі оригіналу рукопису Олександра Пушкіна та Гоголя. Полиці з російськомовною літературою XIX століття були розграбовані протягом двох років у кількох країнах і замінені підробками. Підозрювані іноді видавали себе за науковців, щоб отримати доступ до книг і виготовити підробки "видатної якості". Як виявилося, орудувала банда з дев'ятьох грузинів, їх заарештували, повідомляє The Guardian.

Перебуваючи в читальних залах, вони ретельно вимірювали книги і фотографували їх перед тим, як віддати назад - лише для того, щоб через кілька днів, тижнів або місяців повернутися і обміняти їх на майже ідеальні копії. В інших випадках вони покладалися на більш грубий підхід і просто вистежували колекцію в національних бібліотеках, вирішували, що представляє інтерес, а пізніше вдиралися і викрадали книги, повідомила поліція. 

Так, минулої осені двоє членів банди увірвалися до Національного інституту східних мов і цивілізацій у Парижі і забрали з десяток рукописів, після чого втекли на машині спільника. Ще двоє осіб, які звернулися до бібліотеки з проханням ознайомитися з творами російського драматурга і поета в дні, що передували крадіжці, залишили в читальному залі деякі свої речі. 

Варшавський університет, який був однією з цілей, минулого року повідомив про крадіжку перших видань творів Пушкіна і Гоголя. Видання п'єси Пушкіна "Борис Годунов" 1825 року було виявлено як таке, що зникло з бібліотеки ліонської Вищої школи. Згодом бібліотека Вільнюського університету виявила зникнення 17 рідкісних російськомовних книг, а Варшавський університет визнав зникненням всього 79 книг. Причому розслідування показало, що книги з бібліотечними штампами і каталожними номерами були продані в російському аукціонному домі.

Співробітники Женевської бібліотеки помітили крадіжку кількох книг, опублікованих у 1827, 1823, 1874 і 1821 роках, кожна з яких коштувала понад 175 тисяч євро. Загалом злочинна група вважається відповідальною за викрадення щонайменше 170 книг, завдавши фінансових збитків на суму близько 2,5 млн євро. В рамках операції поліція вилучила понад 150 книг, походження яких зараз з'ясовується. Книги були викрадені у 2022 та 2023 роках з національних та історичних бібліотек Франції, Німеччини, Чехії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Литви, Польщі, Чехії та Швейцарії.

Також в рамках транскордонного реагування поліція також виявила крадіжку однієї рідкісної книги, яка ще не була виявлена як втрачена бібліотекою.

Упіймання членів банди-книговикрадачів

Міжнародна операція розпочалася після того, як французька влада повідомила Європол про втрати у своїх бібліотеках. Згодом з'ясувалося, що інші країни також зафіксували зникнення рідкісних книг. Для затримання крадіїв організували операцію у Франції, Грузії, Литві, Польщі та Швейцарії. Незважаючи на те, що Грузія не є членом ЄС, Європол у співпраці з грузинською владою зміг встановити місцезнаходження членів організованого злочинного угруповання. 

Четверо підозрюваних були заарештовані в Грузії, а ще трьох осіб затримали раніше в Естонії, Франції та Литві. Ще двоє громадян Грузії перебувають під судовим наглядом у Франції з моменту затримання в аеропорту Брюсселя в листопаді 2023 року. В операції Європола брали участь понад 100 офіцерів, що обшукували 27 об'єктів в декількох країнах. Деякі з викрадених артефактів були продані через аукціонні дома в Санкт-Петербурзі та Москві, що "фактично зробило їх безповоротними", додали в Європолі.

Колишній дипломат, експерт з російської політики і професор Варшавського університету, сказав минулого року в інтерв'ю AFP, що крадіжка книг Пушкіна і Гоголя була "схожа на викрадення коштовностей корони".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you