Банда з Грузії, під виглядом вчених, грабувала бібліотеки Європи: шукали Гоголя і Пушкіна

Читать на русском

На замовлення Росії, злочинці викрали 170 книг на 2,5 млн євро.

Читать на русском
Банда, кримінал, викрадення, книги, бібліотеки, Європа, Інтерпол
Оригінальні рідкісні екземпляри замінювали підробками.

На замовлення Росії, злочинці викрали 170 книг на 2,5 млн євро.

Знаціональних бібліотек по всій Європі викрадали цінні антикварні книги, в тому числі оригіналу рукопису Олександра Пушкіна та Гоголя. Полиці з російськомовною літературою XIX століття були розграбовані протягом двох років у кількох країнах і замінені підробками. Підозрювані іноді видавали себе за науковців, щоб отримати доступ до книг і виготовити підробки "видатної якості". Як виявилося, орудувала банда з дев'ятьох грузинів, їх заарештували, повідомляє The Guardian.

Перебуваючи в читальних залах, вони ретельно вимірювали книги і фотографували їх перед тим, як віддати назад - лише для того, щоб через кілька днів, тижнів або місяців повернутися і обміняти їх на майже ідеальні копії. В інших випадках вони покладалися на більш грубий підхід і просто вистежували колекцію в національних бібліотеках, вирішували, що представляє інтерес, а пізніше вдиралися і викрадали книги, повідомила поліція. 

Так, минулої осені двоє членів банди увірвалися до Національного інституту східних мов і цивілізацій у Парижі і забрали з десяток рукописів, після чого втекли на машині спільника. Ще двоє осіб, які звернулися до бібліотеки з проханням ознайомитися з творами російського драматурга і поета в дні, що передували крадіжці, залишили в читальному залі деякі свої речі. 

Варшавський університет, який був однією з цілей, минулого року повідомив про крадіжку перших видань творів Пушкіна і Гоголя. Видання п'єси Пушкіна "Борис Годунов" 1825 року було виявлено як таке, що зникло з бібліотеки ліонської Вищої школи. Згодом бібліотека Вільнюського університету виявила зникнення 17 рідкісних російськомовних книг, а Варшавський університет визнав зникненням всього 79 книг. Причому розслідування показало, що книги з бібліотечними штампами і каталожними номерами були продані в російському аукціонному домі.

Співробітники Женевської бібліотеки помітили крадіжку кількох книг, опублікованих у 1827, 1823, 1874 і 1821 роках, кожна з яких коштувала понад 175 тисяч євро. Загалом злочинна група вважається відповідальною за викрадення щонайменше 170 книг, завдавши фінансових збитків на суму близько 2,5 млн євро. В рамках операції поліція вилучила понад 150 книг, походження яких зараз з'ясовується. Книги були викрадені у 2022 та 2023 роках з національних та історичних бібліотек Франції, Німеччини, Чехії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Литви, Польщі, Чехії та Швейцарії.

Також в рамках транскордонного реагування поліція також виявила крадіжку однієї рідкісної книги, яка ще не була виявлена як втрачена бібліотекою.

Упіймання членів банди-книговикрадачів

Міжнародна операція розпочалася після того, як французька влада повідомила Європол про втрати у своїх бібліотеках. Згодом з'ясувалося, що інші країни також зафіксували зникнення рідкісних книг. Для затримання крадіїв організували операцію у Франції, Грузії, Литві, Польщі та Швейцарії. Незважаючи на те, що Грузія не є членом ЄС, Європол у співпраці з грузинською владою зміг встановити місцезнаходження членів організованого злочинного угруповання. 

Четверо підозрюваних були заарештовані в Грузії, а ще трьох осіб затримали раніше в Естонії, Франції та Литві. Ще двоє громадян Грузії перебувають під судовим наглядом у Франції з моменту затримання в аеропорту Брюсселя в листопаді 2023 року. В операції Європола брали участь понад 100 офіцерів, що обшукували 27 об'єктів в декількох країнах. Деякі з викрадених артефактів були продані через аукціонні дома в Санкт-Петербурзі та Москві, що "фактично зробило їх безповоротними", додали в Європолі.

Колишній дипломат, експерт з російської політики і професор Варшавського університету, сказав минулого року в інтерв'ю AFP, що крадіжка книг Пушкіна і Гоголя була "схожа на викрадення коштовностей корони".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.