Антипасха, або Червона гірка: що це за свято і як його відзначати

Читать на русском

З неділі, у 2024 році це 12 травня, Світлий тиждень закінчується, але не закінчуються Великодні дні

Читать на русском
Весілля та Антипасха
Вважається, що саме в цей день починається весна

З неділі, у 2024 році це 12 травня, Світлий тиждень закінчується, але не закінчуються Великодні дні

Антипасха - перша неділя після святкування Великодня. У народі її називають Червона гірка або Фомина неділя. Інформатор розповість, що це за свято і коли його відзначають, а також про його головні звичаї та прикмети.

Історія свята

Історично Антипасха виникла в часи Ісуса Христа та пов’язана з його другою появою перед апостолами після розп’яття. Оскільки апостол Фома не був присутній при явленні у день воскресіння, він засумнівався у можливості такого дива та вимагав підтвердження, яке і сталося саме цього дня. Тому інша назва свята - Фомина неділя. Слово ж "Антипасха" має грецьке коріння та вживається у значенні "замість Пасхи, друга Пасха, доповнення до Пасхи". Воно символізує оновлення Великоднього свята.

Перша згадка міститься в "Апостольських постановах" 380 р. н. е. Хоча неділя Фоми не належить до переліку двунадесятих християнських свят, богослужіння у цей день проходять за тими ж канонами. Для мирян день також важливий як перша можливість повінчатися після довгої перерви, поки тривав піст.

Що потрібно робити на Червону гірку

Красна гірка - свято дівчат. Вони завчасно готували найкраще вбрання та яскраві стрічки для волосся, оскільки саме в цей час молодь знайомилася між собою та придивлялася, відшукуючи майбутніх обранців, а молоді хлопці під час хороводів, пісень і танців демонстрували свою силу.

Сьогодні на Антипасху відбувається багато весіль, адже існує прикмета: якщо одружишся на Красну гірку, шлюб буде щасливим і довгим. І, звісно, намагалися встигнути вийти заміж або одружитися до початку городньо-польових робіт - коли починалася гаряча пора, то було не до весілля.

Вважалося, що в цей день пора зустрічати весну, яка відроджує світ для повноцінного життя. Відзначали його гуляннями, проводили символічні обряди та підмічали народні прикмети. Одна з традицій - зустрічати схід сонця з піснею та залишати весні підношення: круглий коровай та крашанки.

Існувала ще одна цікава традиція, коли господині омивали ікони в будинку джерельною водою. Вірили, що це допоможе поліпшити стан здоров'я членів сім'ї та матеріальне становище. Також вранці у Фомину неділю цією водою обов'язково вмивалися. Спочатку старше покоління вмивало наймолодших домочадців, а вже потім себе.

Рано вранці читали молитви для довгого і щасливого життя. Причому ці молитви були звернені не тільки до Господа, а й до покійних родичів, які мали попросити за рідню на тому світі.

Що не можна робити

Є й кілька заборон цього дня. У свято не можна сумувати і плакати, а також починати конфлікти, сваритися і лаятися. Потрібно відкласти на потім усі домашні та городні справи й турботи.

За народними повір'ями потрібно обов'язково брати участь у гуляннях, бо якщо хлопець або незаміжня дівчина не будуть цього робити, доля на них розсердиться, тож вони сидітимуть без пари до наступного року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.