Яке сьогодні, 5 червня, свято: Всесвітній день кетчупу та бігу

Марія Майборода

В цей день народилися українська модель Вікторія Маремуха та американський актор Марк Волберг - свята, церковні та народні традиції на середу, 5 червня

У середу, 5 червня, православна церква шанує пам'ять священномученика Дорофея, єпископа міста Тіра Фінікійського. Іменини сьогодні святкують Аполлон, Гавриїл, Георгій, Гордій, Єгор, Ігор, Костянтин, Леонід, Марк, Михайло, Микола, Петро, Теодор, Федір.

5 червня - яке сьогодні церковне свято

Православна церква цього числа вшановує пам'ять священномученика Дорофея Тирського, єпископа. Дорофей народився 255 року в Антіохії. Де і як пройшла його молодість, невідомо. Згадки про нього зустрічаються у Феофана Сповідника і в зібранні історичних відомостей Константинопольської Церкви. Там ідеться про те, що він у зрілому віці був єпископом у фінікійському місті Тірі.

Коли за імператора Діоклетіана почалися масові переслідування християн, Дорофей залишив паству і сховався в місті Одесосі (сучасна Варна). Після того як Костянтин Великий ухвалив Міланський едикт, єпископ повернувся в Тир і півстоліття присвятив служінню.

З приходом до влади Флавія Юліана, більш відомого як Відступник, гоніння відновилися. Дорофей не зміг врятуватися. Незважаючи на старість єпископа (йому тоді виповнилося 107 років), його піддали мукам і вбили.

Вже розпустилося багато цілющих трав і до 5 червня їхні властивості повністю розкриваються. Тому сьогодні обов'язково варто зібрати мати-й-мачуху, полин, звіробій, ромашку, чистотіл. Під час збору трав потрібно бути обережним, щоб випадково не зірвати отруйну беладонну або дурман.

5 червня - яке сьогодні свято в різних країнах

Занадто довго люди ставилися до своєї планети недбало й жорстоко. В результаті світ страждає від забруднення природних екосистем, знищення біорізноманіття та глобального потепління, невпинно наближаючись до кліматичної катастрофи. На жаль, повернути час назад неможливо, але ми можемо нарешті навчитися співіснувати в гармонії з навколишнім середовищем, щоб захистити те, що залишилося й виправити те, що пошкоджено. З метою пропагування обізнаності та спонукання до практичних дій на захист природи щороку 5 червня проводиться Всесвітній день навколишнього середовища - подія, встановлена ООН у 1973 році і яку відзначають мільйони людей у всьому світі.

Вплив людей на навколишнє середовище триває багато тисячоліть - від часу, коли Homo sapiens як вид живих істот з’явився на Землі, він почав змінювати природу сільським господарством та великими переселеннями народів. Проте аж до XVIII століття ручне виробництво й прості технології не в змозі були вплинути на довкілля у великих масштабах.

Індустріалізація швидко призвела до інтенсивного використання природних ресурсів, масового промислового виробництва, урбанізації та утворення суспільства споживання. На сьогоднішньому етапі історії вплив людей на навколишній світ настільки суттєвий, що вчені більше не знаходять на Землі первозданної природи, не понівеченої людиною в більшій чи меншій мірі.

5 червня 1977 року світ побачив нову версію комп’ютера Apple II. Не зважаючи на той факт, що ціна моделі вдвічі перевищувала вартість попередньої, вона вийшла на перше місце за популярністю та дала початок комп’ютерній революції. Тому кожного року цей день відмічається не тільки представниками компанії Apple, але також прихильниками бренду.

Перша версія Apple II була оснащена процесором на 1 МГц, а також оперативною пам’яттю 4 кілобайти. Комплектація не містила монітору та жорсткого диску, тому комп’ютер потрібно було приєднувати до кольорового телевізора та касетного сховища даних. При цьому ціна Apple II становила близько 1300 доларів.

5 червня відзначається День повітряних куль або День польотів на повітряній кулі. У 1783 році у цей день брати Монгольф’є підняли у повітря першу в світі кулю з тканини, об’єм котрої становив 600 м3. За 10 хвилин це спорудження подолало відстань у 2 кілометри. Спочатку глядачі з побоюванням поставилися до винаходу братів. Але вже за 5 місяців апарат підняв у повітря людей.

Саме у цей час вчений Жак Шарль розробив свою модель аеростату. Для цього він використав шовкову тканину, просочену скипидарним розчином каучуку. Для регулювання висоти підйому фізик застосовував мішки з піском та клапан, через який виходив надлишок газу. Куля протрималась у повітрі 45 хвилин, подолавши 28 кілометрів. При тому, що конструкція Шарля була більш досконалою, всі лаври досталися братам Монгольф’є, адже вони випередили Жака на 22 дні.

Всесвітній день бігу святкується кожну першу середу червня та щороку набирає все більшу кількість прихильників. Спочатку дату вирішили відзначати легкоатлетичні співтовариства у США. Але свято швидко поширилося у всьому світі не тільки серед спортсменів, але також серед усіх любителів бігу. Офіційний статус цей день набув у 2016 році. Тоді організатори провели перший міжнародний захід, на котрий зібрались прихильники бігу з 180 країн світу.

Незвичайне гастрономічне свято - Всесвітній день кетчупу, відзначається гурманами щорічно 5 червня. Кетчуп - соус, основними компонентами якого є томати, оцет, цукор і спеції - сіль, червоний і чорний перець.

Прабатьківщиною кетчупу вважається Китай. У XVII столітті в Англію з Азії ввезли соус, приготований з анчоусів, волоських горіхів, грибів і квасолі. Також він містив розсіл засоленої риби або молюска, спеції, часник і вино - у найстаріший збережений рецепт томати не входили. В Англії його називали catchup або ketchup. Приправа виявилася вдалою і швидко поширилася в Європі. Від початкового варіанту зараз залишилися тільки маловідомі рецепти кетчупу з грибів та оливок.

Рецепти кетчупів на основі томатів з'являються в американських кулінарних книжках з початку XIX століття. Раніше за інших, 1801 року, з'явився у пресі рецепт Сенді Едісона. Пізніше, 1812 року, було опубліковано рецепт Джеймса Міза. У 1824 році рецепт кетчупу на основі томатів з'являється в кулінарній книзі Мері Рендольф "Домогосподарка з Вірджинії".

Модифікований рецепт кетчупу, який широко розповсюджений зараз, з'явився на початку XX століття у США внаслідок обговорення необхідності застосування консерванту бензоату натрію. Промисловці, зокрема Генрі Хайнц, виробляли кетчуп на основі густої томатної пасти, отриманої вакуумним випарюванням без нагрівання. На відміну від невипареного томатного соку, паста може довго зберігатися за кімнатної температури. Згодом густота стала самоцінною властивістю кетчупу, і для її досягнення деякі виробники додають крохмаль. 

Хто народився 5 червня

5 червня 1971 р. - Марк Роберт Майкл Волберг - американський актор, музикант, філантроп і фотомодель. Дворазовий номінант на премію "Золотий глобус", дворазовий номінант на премію "Оскар" за роль другого плану у фільмі "Відступники" і за фільм "Боєць" як продюсер.

5 червня 1980 р. - Юрій Юрійович Великий - український комік, пародист, гуморист, актор "Студії Квартал-95" з 2019 року, пародист президента Володимира Зеленського та інших відомих людей, колишній учасник дуету "Брати Шумахери" разом із Сергієм Цвіловським.

5 червня 1989 р. - Вікторія Маремуха - українська модель, блогер, актриса та телеведуча. Фіналістка шоу Супермодель по-українськи 2 сезон.

5 червня 1994 р. - Анна Неплях - українська модель, переможниця конкурсу "Міс Україна Всесвіт 2021". Раніше вона була коронована "Міс Інтерконтиненталь України" 2017 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you