Яке сьогодні, 17 квітня, свято: День пожежної охорони України та День кажана

Марія Майборода

В цей день народилися американська актриса Руні Мара та британський актор Шон Бін - свята, церковні та народні традиції на середу, 17 квітня

У середу, 17 квітня, укрїнці відзначають День пожежної охорони, а православна церква шанує пам'ять священномученика Симеона, єпископа Перського. Іменини сьогодні святкують Адріан, Єфрем, Іван, Михайло, Олександр, Семен, Федір.

17 квітня - яке сьогодні церковне свято

17 квітня у православному світі згадують священномученика Симеона, єпископа Перського. Симеон жив у IV столітті за правління царя Сапора. Симеон був єпископом Перським. На той час відбувалися гоніння на християн, тому схопили і єпископа. Імператор звинуватив його у тому, що нібито Симеон розпалює ворожнечу між греками та персами. Від єпископа вимагали зректися віри і поклонятися язичникам. Симеон відмовився і його кинули до в'язниці. Пізніше святого, не зламавши його волю, стратили разом із іншими християнами.

У давні часи в цей день люди виганяли відьом. Для цього вони спалювали на вогнищі солом'яне опудало, обходили будинки з очищуючим вогнем, дзвонили до церковних дзвонів. Сипали перед порогом будинку пісок чи траву, щоб у нього не пробралася нечиста сила.

17 квітня - яке сьогодні свято в різних країнах

Кожного року 17 квітня Україна відзначає офіційне професійне свято - День пожежної охорони. Подію започаткували у 1995 році, але спочатку відзначали 29 січня. Згодом, у 2013 році, дату святкування змінили. 

Праця пожежника вкрай відповідальна, тяжка, героїчна, стресова та дуже важлива. Пожежна охорона виконує свою роботу як вдень, так і вночі. Пожежники повинні мати гарну фізичну та теоретичну підготовку, адже від їхнього професіоналізму нерідко залежить життя людей. Метою Дня пожежної охорони України є подяка працівникам за старанне виконання роботи та підтримка їхньої ініціативи.

17 квітня кожного року світ відзначає День кажана або Міжнародний день шанування кажанів. Подію започаткувала Міжнародна організація охорони рукокрилих. Кажани - це лиликоподібні комахоїдні тварини, що ведуть нічний спосіб життя.

Українське слово "кажан" походить від слова "кожа" (тобто шкіра, з якої, власне, й складаються крила). Також українці називають тваринок ночовидами, вертунцями, ночницями, пергачами тощо.

Рукокрилі живуть 10-15 років, а народжують максимум двох малюків. Тваринам подобається висіти догори низом, зимувати в печерах. Кажани гарно бігають та користуються ультразвуковими сигналами. Лиликоподібні - це єдині ссавці на планеті, для яких можлива гіпотермія.

Проте, не дивлячись на їхні здібності, ці тваринки є найбільш чутливими до стану навколишнього середовища та найбільш вразливими. Розрізняють близько тисячі різновидів рукокрилих, в Україні вони занесені до Червоної Книги.

17 квітня відзначається Міжнародний день майстерності важливих розмов. Неофіційне свято про роль та значення ефективних комунікацій. Здатність до спілкування - це те, що відрізняє нас від усіх інших видів у світі. 

Щорічно 17 квітня відзначаємо свято ароматного та улюбленого багатьма напою - Міжнародний день кави (або День еспресо). Дата святкування обрана на честь дати отримання патенту італійцем Ачиль Гаджіа на створення кавоварок, що відбулось цього дня у 1938 році. Виготовлення еспресо-машини здійснилось у 1901 році завдяки, знову ж таки італійцю, Луїджі Беццера.

Пити каву людство розпочало у 10 столітті. Перша кав’ярня виникла у 1554 році в Стамбулі, де відбувалася виключно дегустація привезеного з Сирії напою. В Україні кава з’явилась в 1672 році завдяки туркам, які відкрили у Кам’янці-Подільському першу кав’ярню на території нашої держави.

Еспресо готують під високим тиском, назва цього кавового напою так і перекладається з італійської - "під тиском". Еспресо визнано найпопулярнішим різновидом кави у світі, найбільше його обожнюють на півдні Європи. Такий кавовий напій зменшує ризик серцевих захворювань та раку підшлункової, має позитивний вплив на шкіру.

Міжнародний день поезії хайку, що відзначається щороку 17 квітня, є всесвітнім святом хайку - форми японської поезії, відомої своєю простотою, глибиною і красою. Святкування Міжнародного дня поезії хайку було ініційоване Сарі Ґрандстаффом у 2007 році, а згодом прийняте Фундацією хайку у 2012 році. Спочатку зареєстрований як Національний день поезії хайку, він був перейменований і набув міжнародного значення завдяки Фонду хайку у 2015 році. Дата святкування, 17 квітня, співпадає з Національним місяцем поезії і символічно включає в себе знакове число 17, що відображає традиційну структуру хайку.

Хайку традиційно складається з трьох рядків з розміром 5-7-5 складів, хоча сучасні інтерпретації іноді відрізняються. Його коріння сягає початкових віршів ренги, колективної форми японської поезії, що розвинулася в самостійний вид мистецтва у 17 столітті.

Відомі майстри хайку, такі як Мацуо Басьо та Масаока Шікі, відіграли важливу роль у популяризації та вдосконаленні хайку, підкреслюючи його глибину та потенціал для фіксації ефемерних миттєвостей життя.

Міжнародний день поезії хайку - це не просто літературна подія та свято поетичної форми, це запрошення сповільнитися і спостерігати за світом з подивом і простотою. Сила хайку полягає в його здатності передавати широкі емоції та спостереження в лаконічній структурі, нагадуючи нам про красу, яку можна знайти в стислості та простоті.

Хто народився 17 квітня

17 квітня 1959 р. - Шон Марк Бін - британський актор театру та кіно. Відомий завдяки ролям Боромира у кінотрилогії "Володар кілець", Еддарда Старка у телесеріалі HBO "Гра престолів" та Річарда Шарпа у телесеріалі "Пригоди королівського стрільця Шарпа".

17 квітня 1972р. - Дженіфер Енн Гарнер - американська актриса і продюсер. Найбільшу популярність їй принесла роль агента Сідні Брістоу в серіалі "Шпигунка", за яку Гарнер здобула премії "Золотий глобус" і Гільдії кіноакторів США, а також чотири рази номінувалася на прайм-тайм премію "Еммі".

17 квітня 1974 р. - Вікторія Керолайн Бекхем, у дівочості - Адамс - британська співачка, автор пісень, танцівниця, модель, актриса, модний дизайнер і підприємниця.

17 квітня 1976 р. - Майвен Ле Беско - французька актриса, режисер і сценарист, більш відома під мононімом Майвен. У 2023 році на екрани вийшов фільм Майвен "Жанна Дюбаррі", в якому вона виконала головну роль - мадам Дюбаррі, офіційної фаворитки Людовіка XV.

17 квітня 1985 р. - Патріша Руні Мара - американська актриса кіно, телебачення та озвучування. Здобула популярність завдяки ролі Ненсі у рімейку фільму жахів "Кошмар на вулиці В'язів", а також ролі Лісбет Саландер у фільмі "Дівчина з татуюванням дракона", за яку була номінована на премії "Золотий глобус" та "Оскар".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you