Яке сьогодні, 12 квітня, свято: День ракетно-космічної галузі України та Всесвітній день хом’яків

Марія Майборода

В цей день народилися український продюсер Юрій Фалеса та американський актор Енді Гарсіа - свята, церковні та народні традиції на п'ятницю, 12 квітня

У п'ятницю, 12 квітня, українці відзначають День працівників ракетно-космічної галузі, а православна церква шанує пам'ять святого Василя, єпископа Парійського, сповідника. Іменини сьогодні святкують Василь, Давид, Іван, Марфа, Марія, Сергій.

12 квітня - яке сьогодні церковне свято

12 квітня православна церква згадує святого сповідника Василя, єпископа Парійського. Василь жив у VIII столітті у місті Парії (сучасна Туреччина). З приходом християнської віри у місті заснували єпископію. Одним із її служителів городяни обрали саме його. Люди поважали Василя за доброчесність і благочестя, вважали справжнім пастирем, гідним покладеного на нього сану.

У період Реформації іконоборча брехня торкнулася і тих земель, де мешкав єпископ Василь. Він рішуче став на захист святих ікон, відкрито сповідав віру в Христа та охороняв свою єпархію від єретиків. Кілька разів його змушували підписати ухвалу про знищення образів, але єпископ не погодився.

За свої дії Василь переніс гоніння, грубі образи та приниження з боку послідовників єресі. До кінця життя йому довелося блукати. Він проводив дні у скорботі. Але перед Господом його душа постала чистою. На мить він не допустив думки про невірність свого життєвого шляху.

Сьогодні потрібно помолитися за померлих, піти на цвинтар, згадати тих, хто пішов добрим словом, можна замовити літію. Цього дня потрібно обов'язково подати милостиню, поділитись продуктами чи грошима.

12 квітня - яке сьогодні свято в різних країнах

Кожного року 12 квітня Україна відзначає професійне свято - День працівників ракетно-космічної галузі. Подія започаткована Леонідом Кучмою 13 березня 1997 року. 

Метою свята є подяка робітникам української космонавтики за старанну працю у створенні техніки, проведенні наукових досліджень тощо. 12 квітня державна влада офіційно вітає професіоналів цієї галузі.

12 квітня 1961 року на орбіту Землі було виведено перший космічний корабель-супутник з людиною на борту. В 1968-му свято отримало назву Всесвітнього дня авіації й космонавтики. Пізніше 12 квітня було проголошено ООН Міжнародним днем польоту людини в космос.

Людство завжди прагнуло розсунути межі можливого, зокрема, піднятися в небо. З давнини найвидатніші мислителі проектували літальні апарати, проте на практиці втілити цю мрію в реальність не вдавалося. Відчути політ людям вдалося лише у 1780-х роках завдяки повітряній кулі. Трохи пізніше з’явилися перші планери, а їхній розвиток заклав основи знань з аеродинаміки. 

Одним з перших вчених, натхненних польотами в космос, був Костянтин Ціолковський, який спроектував міжпланетну ракету в 1903 році.  І хоч до ракет було ще далеко, з моменту здійснення братами Райт їхнього знаменитого польоту розвиток авіації було вже не спинити. 

Спершу літаки використовували в основному у військових цілях під час Першої світової війни, згодом застосування їх значно розширилося - почалися вантажні та пасажирські перевезення. Вже в 1933 році було створено перший авіалайнер в сучасному розумінні - Boeing 247.

Авіація відіграла надзвичайно важливу роль в Другій світовій війні, з іншого боку й війна сприяла стрімкому розвитку цієї галузі. До прикладу, станом на 1939 рік США мали всього 300 літаків, а наприкінці війни авіабудівна промисловість країни виробляла 50 тисяч літаків на рік. Саме під час Другої світової в Німеччині, США, Великобританії та СРСР почалося виробництво реактивних літаків, а також застосування радарів.

Щорічно 12 квітня відзначається неофіційне, але позитивне свято - Всесвітній день хом’яків. Дата святкування обрана на честь дати початку одомашнення милих тваринок, що відбулося цього дня у 1930 році. Тоді зоолог Ізраїль Ахароні вирушив у поля на пошуки гризунів.

Все розпочалось з сирійських хом’яків, які, до речі, і сьогодні залишаються найпопулярнішим видом домашніх пухнастиків. 12 квітня - гарна можливість нагодувати чимось смачним свого домашнього улюбленця та провести цей день із ним.

 

Щорічно другої п’ятниці квітня американське місто Сент-Джордж відзначає власне триденне свято під назвою Всесвітній фестиваль вівсянки. Подію започаткував працівник місцевого супермаркету Білл Хантер, який помітив активний продаж вівсянки в Сент-Джорджії та вирішив розповісти про це світові, а також нагадати американцям про важливість здорового харчування. 

Традиційно до Всесвітнього фестивалю вівсянки жителі міста влаштовують різноманітні конкурси з використанням вівсяної каші, куштують смачні страви, танцюють та розважаються. Переможці "вівсяних" змагань отримують стипендію.

Щорічно 12 квітня Україна відзначає молодіжне свято - День скаута або День пластуна. Подію започаткували 28 березня 2008 року. Пласт, відома як Національна скаутська організація України, відіграє ключову роль у формуванні молоді, прищеплюючи їй цінності відповідальності, патріотизму та служіння громаді.

Заснований на хвилі світового скаутського руху, започаткованого Робертом Баден-Пауеллом у 1907 році, "Пласт" має глибоке коріння в багатому ґрунті української культури та традицій. Заснування організації датується 1911 роком, коли 12 квітня 1912 року у Львові відбулася перша пластова присяга. Серед видатних засновників - Іван Чмола, Олександр Тисовський та Петро Франко, які черпали натхнення у скаутській концепції служіння українському народові.

Скаутинг - це рух з метою виховання молоді й залучення до самостійного розвитку особистості. Скаутський рух акцентує увагу на спорті, місцевому орієнтуванні, таборуванні тощо. Скаутський рух з’явився у 1907 році завдяки британцю Роберту Бейдену-Павеллу, який створив табір скаутів та пізніше розробив теорію скаутингу (1908 рік).

В Україні скаутинг розпочався в 1911 році. Національна організація отримала назву "Пласт", а скаутів назвали пластунами - як колись козаків Запорізької Січі, що займалися розвідкою. День Пластуна (Скаута) в Україні відзначається кожного року 12 квітня.

Пласт уособлює стійкість, патріотизм та дух громади українського народу. Через День пластуна та безліч інших заходів Пласт відзначає та увічнює багату культурну спадщину та скаутські ідеали серед української молоді. Як організація, Пласт не лише готує людей до особистого успіху, але й до значущого внеску в суспільство, виховуючи почуття патріотизму та відповідальності перед нацією і світом в цілому.

Хто народився 12 квітня

12 квітня 1956 р. - Андрес Артуро Гарсіа Менендес, більш відомий як Енді Гарсіа - американський актор, кінорежисер, кінопродюсер кубинського походження. Номінант на премію «Оскар» за роль другого плану у гангстерській драмі "Хрещений батько 3".

12 квітня 1961 р. - Юрій Дмитрович Фалеса - український продюсер, продюсував чи продюсує Ані Лорак, Міку Ньютон, Машу Гойя, гурт "Mushmellow", гурт "Бряц-Band", гурт "Лі.Дер". Співпрацює із Velvet Music.

12 квітня 1979 р. - Клер Кетрін Дейнс - американська актриса театру, кіно та телебачення. Володарка чотирьох премій "Золотий глобус" та трьох "Еммі".

12 квітня 1981 р. - Антоніна Матвієнко - українська співачка. Вона відома своїм тембром голосу та манерою співу. У 2013 році випустила перший записаний спільно з Ніною Матвієнко альбом "Нове та найкраще".

12 квітня 1994 р. - Сірша Уна Ронан - ірландська та американська актриса. З юності відома за ролями в історичних драмах. Володарка численних нагород, включаючи один "Золотий глобус", чотири номінації на "Оскар" і п'ять на BAFTA.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you