Вражаюча правда про вагітність: ось чому майбутні матері їдять за двох

Олена Нікітіна

Енергетичні витрати, необхідні для виношування дитини, десятиліттями недооцінювалися

Новина про вагітність - радісна, а іноді й довгоочікувана подія, яка навряд чи передбачає роздуми, скільки знадобиться сил і енергії, щоб виносити дитину. Адже всі так роблять – і нічого, справляються. І навіть вчені, які пів століття вивчають енергетичні витрати вагітності, сильно недооцінювали потреби відтворення. Нове дослідження австралійських біологів дало приголомшливі результати – люди сплачують за виношування потомства величезну ціну, повідомляє IFlScience.

50 тисяч калорій на дев'ять місяців

Можливо, якби дослідники просто опитали тих, хто колись був вагітною, вони набагато раніше дійшли б цього висновку. Але десятиліттями наука вважала, що більшість енергії, що бере участь у відтворенні, накопичується в плоді - і це називається прямими витратами енергії. Наприклад, мати витрачає енергію на формування органів і тканин плода, і це прямі витрати - до речі, "їжа за двох" під час вагітності спричинена саме цим.

При цьому непрямі чи опосередковані витрати - а це енергія, яку жінки використовують для підживлення власного тіла під час вагітності - вченими ігнорувалися чи як мінімум недооцінювалися. Весь цей час передбачалося, що непрямі витрати становлять від 5 до 25% загальної енергії, що витрачається на відтворення.

Австралійське дослідження перевернуло це переконання з ніг на голову: виявилося, що енергія, що запасена в тканинах дитини, становить лише близько 4% від загальних енергетичних витрат під час вагітності. Інші 96% - це додаткове паливо, яке необхідне організму жінки. Дослідники підрахували, що вагітність вимагає майже 50 000 харчових калорій впродовж дев'яти місяців.

Зусилля самців теж могли недооцінювати

Люди зі своїми енергетичними витратами є крайнім прикладом, що пов'язують із великою тривалістю людської вагітності. Хоча серед ссавців є ще більша шкода, яку виношування потомства завдає білохвостим оленям: косулі потрібно аж 112 тисяч калорій, щоб оленя з'явилося на світ.

Дослідники оцінили витрати на відтворення не тільки людей, а й понад 80 видів тварин – від комах до кіз та навіть змій.

Оптимальний баланс між прямими і опосередкованими витратами енергії у яйцекладних - наприклад, у змій. І, звісно, ​​ витрати енергії залежить від розміру матері : маленьким комахам потрібно менше мільйонної частки калорії, щоб зробити одне потомство.  Теплокровні тварини витрачають утричі більше енергії, ніж холоднокровні. До речі, в останніх рівень витрат залежить від того, відкладають вони яйця або народжують живих дитинчат. У першому випадку вони витрачають 31% своєї енергії, у другому – 55%.

Тепер вчені хочуть розібратися із самцями тварин і перевірити існуючу теорію про те, що вони витрачають на розмноження приблизно таку ж кількість енергії, що і самки, просто іншими способами. При цьому на виробництво сперми її йде найменше, а найбільші “витрати” - це залицяння, виробництво забарвлення, що привертає увагу, пір'я та інших зовнішніх хитрощів, боротьба за лідерство, зокрема бійки. Можливо, що і чоловічі зусилля у справі відтворення потомства недооцінені.

Підписуйтесь на нашій Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна   тут.

No ad for you