Відправ другові: найкласніші оптичні ілюзії

Олена Нікітіна

При перегляді таких картинок обманюються не тільки очі, а й мозок

Ніякого чаклунства - просто оптичний обман, точніше, ілюзії змушують нас бачити те, чого насправді немає. Вигадані вони не для розваг людей, а щоб зрозуміти, як вони бачать та обробляють візуальну інформацію. На жаль, наука не надто досягла успіху в цьому питанні, і що стоїть за механізмом сприйняття - багато в чому досі таємниця.

Словник Мерріам-Вебстер визначає оптичну ілюзію як зображення, що вводить в оману, надану зору. Вчені не вважають його коректним і пропонують називати фантоми, викликані мозком, візуальними ілюзіями, повідомляє Live Science.

Хоча, як це не назви, деякі зразки можуть викликати нудоту та запаморочення, а тим, у кого підвищена чутливість до світла, взагалі не радимо це розглядати.

Качка чи кролик

Все дуже і дуже неоднозначно, усі бачать по-своєму. Хоча риси голови однакові, залежно від сприйняття можна побачити зліва качиний дзьоб, а можна - кролячі вуха. І дивно не тільки це, а й те, що ми не бачимо обох тварин одразу, оскільки мозок розшифровує інформацію лише за кількома підказками. 

 Змії, що обертаються

Ілюзія руху за повної його відсутності, хоча круглі об'єкти перед очима чітко обертаються разом із головою того, хто на них дивиться. Але якщо подивитися на якусь конкретну точку на малюнку, рух припиняється. Пояснення науки: подібний дизайн викликає шаблон нейронної активності, який зазвичай виникає, коли об'єкт рухається.

 Мерехтлива сітка 

Бачите темні крапки всередині білих кіл? А їх нема! Дивитися на це довго неможливо через велику швидкість, з якою плями з'являються і зникають з нашого периферійного зору - особливо якщо дивитися в різні кінці малюнка. Але спробуйте подивитися прямо на одну з чорних плям, що тільки-но з'явилися, як вона негайно зникне.

Кривий кахель 

Горизонтальні лінії на картатій стіні ми бачимо чітко кривими і такими, що згинаються в різних напрямках. Насправді вони прямі і, як і належить, паралельні. У чому підступ, наука не знає, але припускає, що це може бути пов'язане із взаємодією між нейронами, які кодують орієнтацію в зоровій корі. 

Ілюзія насправді називається "стіна кафе", оскільки така стіна справді існувала у 70-ті в одному з кафе у Великій Британії.

Ефект або згасання Трокслера 

Тут оптична ілюзія не з'являється, а зникає - чим довше дивишся, тим сильніше тьмяніють кольори на периферії.

Відкритий цей ефект ще у XIX столітті швейцарським лікарем Ігнацем Трокслером, який помітив, що деталі периферійного зору людини починають тьмяніти, коли вона зосереджується на незмінному стимулі протягом тривалого часу. Припускають, що причина в особливостях мозку, який так добре адаптується до нових стимулів, що починає ігнорувати несуттєву інформацію

Сіра смуга 

Ми бачимо горизонтальну смугу різних відтінків сірого, але це просто фон змушує очі сприймати лівий край світліше, а правий - темніше. Це називається ілюзією одночасного розмаїття, що змушує мозок бачити різні кольори при існуючому одному. Яскравість або колір задника змінює сприйняття кольору попереду.

Дірка, що розширюється 

Ми бачимо, як темна центральна частина картинки збільшується, але будь-який рух на ній - ілюзія, а зображення абсолютно статично. Наука передбачає, що зображення обманює наш мозок, змушуючи його думати, що ми рухаємося в затемнений простір, тому ми сприймаємо неіснуючу зміну яскравості. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you