Рибні рекорди: змагаються два океанічні монстри

Марія Майборода

Учені з'ясовують, хто найшвидший плавець

Billfish - морські хижаки, озброєні загостреними дзьобами, зазвичай вважаються найшвидшими плавцями в океані. І вважається, що найшвидшим видом з усіх є риба-вітрильник. Проте навіть у них є жорстка конкуренція: синій тунець становить серйозну загрозу їхньому титулу.

Риби-вітрильники чудово пристосовані до плавання із запаморочливою швидкістю в пошуках здобичі. Виростаючи до 3 метрів від хвоста до дзьоба, вони належать до сімейства марлінів (Istiophoridae) і мають вражаюче великий спинний плавник, що нагадує вітрило човна, пише IFLScience. Два види вітрильників складають рід Istiophorus: атлантичний вітрильник ( I. albicans ) та індо-тихоокеанський вітрильник ( I. platypterus ). 

Вітрильники, ймовірно, є одними з найбільш швидкоплавних морських тварин, але нещодавні дослідження засвідчили, що вони можуть бути не такими моторними, як вважалося раніше. У 1940-х роках учені підрахували, що риба-вітрильник може розвивати швидкість до 30 метрів на секунду - це швидкість 108 кілометрів на годину. Проте дослідження, проведене у 2015 році, показало, що ця швидкість, ймовірно, перебільшена. Так, за їхніми оцінками, вітрильники не перевищують швидкість плавання 10 метрів на секунду або 36 кілометрів на годину.

Також малоймовірно, що риба-вітрильник зможе підтримувати таку швидкість протягом тривалого періоду часу. Ці максимальні швидкості, ймовірно, досягаються короткими, але інтенсивними рухами під час полювання на здобич. Однак більшу частину часу такі великі хижі риби мають тенденцію рухатися зі швидкістю, яку можна порівняти із середньою швидкістю ходьби людини.

А за даними Великого пелагічного дослідницького центру Массачусетського університету, у 2015 році проєкт Центральноамериканської асоціації морських риб зафіксував, що риба-вітрильник, яку відстежували (I. platypterus), прискорюється із силою перевантаження 1,79 G. Якби риба зберігала таку швидкість лише кілька секунд, вони сказали, що це буде еквівалентно 125,5 кілометрам на годину.

Але синій тунець може перевершити і це. Для цього великий пелагічний дослідницький центр провів аналогічне дослідження з блакитним тунцем і виявив, що вони можуть прискорюватися до 3,27 G, а це у 1,8 раза перевищує рекорд вітрильника. Однак, знову ж таки, це всього лише сплески швидкості, і незрозуміло, як довго риби зберігають таку активність. Можливо, вони не підтримували це прискорення навіть протягом 2 секунд, як припускали дослідники.

А ось на суші рекорди швидкості трохи ясніші. Безперечний чемпіон бігу по суші - гепард. Його максимальна швидкість часто вказується як 112 кілометрів на годину, хоча ця швидкість була зафіксована кілька десятиліть тому і, швидше за все, неточна. У 2012 році в зоопарку Цинциннаті було зареєстровано гепарда на ім'я Сара, яка бігла з максимальною швидкістю 98 кілометрів на годину, встановивши таким чином світовий рекорд.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you