Квіти з Аватара, що світяться, дійсно існують: першою стала петунія

Олена Нікітіна

ГМО-петунія може замінити світильники та нічники

Біолюмінесцентні джунглі з пишною рослинністю, як у фільмі "Аватар" схоже, більше не фантастика. Американська компанія Light Bio виростила генетично модифіковану петунію, що світиться у темряві зеленим світлом. Названа Світлячком, петунія випромінює м'яке, схоже на місячне світло, сяйво та цвіте звичайними для цього сорту білими квітками, повідомляє Light Bio.

Чим більше світла вдень, тим сильніше нічне свічення

Петунія, що світиться, не вимагає ніякого спеціального догляду, вирощувати її можна як у горщиках в будинку, так і в саду - і тоді у дворі точно будуть аватарівські джунглі. Вона швидко досягає розмірів 20-25 см і дає велику кількість квіток.

До того ж, на відміну від своїх звичайних колег, які переважно є однорічними, за наявності сонячного світла Світлячок може цвісти кілька років. Від сонця вона може "заряджатися" як сонячна батарея, для цього їй потрібно мінімум 6 годин на день. І чим більше світла на неї потраплятиме вдень, тим інтенсивнішим буде зелене нічне сяйво.

За світіння відповідають гени, які вчені запозичили у біолюмінесцентних грибів. Крім того, в процесі створення петунії, що світиться, брала участь кавова кислота, яка синтезується у всіх рослинах. Це проміжна речовина, яка необхідна для синтезу лігніну - найважливішого компонента зелених частин рослин.

Коли квітці були "підсаджені" грибні гени, вона перетворила частину кавової кислоти на речовину з демонічною назвою "люциферин" - саме вона і випромінює свічення.

ГМО-рослин стає дедалі більше

Таким чином, вчені з Light Bio відкрили новий тип механізму біолюмінесценції та збираються використовувати синтетичну біологію для створення рослин, здатних яскраво випромінювати світло. А після успіху з петуніями вони хочуть розширити свої інженерні можливості для створення нових рослин, що світяться.

Засновниця Light Bio - біолог Кейт Вуд, займається біолюмінесценцією ще з 1980-х. Майже 40 років тому вона з колегами створила ГМО-тютюн, до якого було вставлено ген зі світлячків. Але він не призначався для споживача, а використовувався у дослідницьких цілях. Та й світився зовсім не так яскраво і лише при підживленні спеціальними добривами.

Щодо ГМО-рослин, їх стає все більше - нещодавно в США почали продавати насіння фіолетових помідорів, незвичайний колір якого забезпечують корисні для здоров'я людини антиоксиданти.

А ось петунію, що світиться, можна буде замовити вже навесні - заявлена ​​вартість становить 29 доларів за квітку.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you