Чоловіки в небезпеці: батьківство шкодить їхньому здоров'ю

Олена Нікітіна

Поява дитини загрожує проблемами із серцем у похилому віці

Як правило, все, що стосується народження дітей, зосереджено навколо них і матерів, а до батьків і діла нікому немає. І наука тут не виняток - досліджується взаємозв'язок вагітності та розвитку дитини, здоров'я матері, довгострокових наслідків, вплив на зміни життя жінки, її фізичного та психологічного стану. А все, що відбувається з чоловіками, життя яких після народження малюка рідко залишається незмінним, нікого ніколи не цікавило. І тим вражаючі результати великого дослідження вчених університету Чикаго та Дитячої лікарні Лур'є про тяжкі наслідки батьківства, повідомляє ScienceAlert.

Дослідники вивчали дані, зібрані майже у трьох тисяч чоловіків від 45 до 84 років, за якими спостерігали 18 років. Здоров'я серця всіх учасників оцінювалося на основі їхньої дієти, фізичної активності, звички до куріння, ваги, артеріального тиску, а також рівня холестерину та глюкози в крові.

Виявилося, що у похилому віці здоров'я серцево-судинної системи у батьків гірше, ніж у бездітних чоловіків. На думку автора дослідження Джона Паркера, на це може впливати два основні фактори – стрес, пов'язаний з новим становищем чоловіка, коли він стає батьком, і додаткова відповідальність і за дитину, і за сім'ю. Крім психологічного тягаря, чоловікам найчастіше доводиться більше працювати і забути про підтримку здорового життя - щонайменше на здорове харчування та регулярні заняття спортом їм просто не вистачає часу чи сил, чи того та іншого одночасно. 

Цікаво, що найсильніше проблеми з серцем проявляються у чоловіків, які стали батьками рано, до 25 років. І в цій же групі спостерігався вищий рівень смертності порівняно з тими, у кого дитина народилася у зрілому віці. Особливу небезпеку молодого батьківства вчені пов'язують із соціальним та професійним становищем молодих – фінансова нестабільність, низькооплачувана робота, де менше пільг, менше відпусток, менше перспектив. 

Тим не менш, не все в батьківстві так погано: дослідження виявило, що рівень смертності у чоловіків із дітьми нижчий, ніж у бездітних. І це пов'язують з більш надійною системою соціальної підтримки у вигляді дітей, що виросли, які приймають на себе турботу про батька. Крім того, виявилося, що батьки менше схильні до депресій, ніж чоловіки, у яких немає дітей. А психічне здоров'я, особливо у похилому віці, сприяє нижчому рівню смертності. 

Тепер вченим належить з'ясувати, чому батьківство негативно впливає на здоров'я серцево-судинної системи, але те, що на чоловіків у зв'язку з цим нарешті звернули увагу, вже добре. Хвороби серця є однією із головних причин чоловічої смертності у всьому світі, і, можливо, з'явиться шанс щось змінити у цій сумній закономірності. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you