Через програму Доступні ліки можна отримати шість препаратів Морфіну в таблетках

Олена Нікітіна

Як безкоштовно отримати знеболювальні паліативним хворим - роз’яснення МОЗ

Паліативна допомога передбачає покращення якості життя невиліковно хворих пацієнтів та входить у Програму медичних гарантій. В Україні паліативну допомогу надають сімейні лікарі в рамках пакету первинної медичної допомоги, а також паліативні відділення та хоспіси, Будинки дитини, якщо це надання допомоги дітям, та Центри реабілітації та паліативної допомоги. До того ж, паліативні пацієнти можуть отримувати знеболювальні лікарські засоби - безоплатно або з невеликою доплатою. Вони відпускаються тільки за електронним рецептом, за винятком окупованих територій та зони бойових дій - там лікар може виписати як електронний, так і паперовий рецепт, який так само буде дійсний в аптеці, повідомляє прес-служба МОЗ.

Для оформлення рецепту потрібен встановлений діагноз “Хронічний біль”

До програми реімбурсації “Доступні ліки” включено шість препаратів Морфіну в таблетках — чотири безоплатні та два з доплатою. Отримати рецепт на знеболювальні препарати можуть пацієнти, яким встановлені наступні діагнози:

  • онкологія в ІІІ-ІV стадії,
  • ВІЛ-інфекція та СНІД,
  • вроджені вади розвитку,
  • туберкульоз у пізній стадії,
  • неврологічні, серцево-судинні, атрофічно-дегенеративні та інші прогресуючі захворювання.

До того ж, пацієнт має отримати встановлений обліковий статус “Паліативна допомога”. Якщо його немає, треба звернутися до сімейного лікаря.  

Крім основного діагнозу, у пацієнта має бути встановлений діагноз “Постійний біль”. Якщо його немає, треба звернутися до сімейного лікаря, який має зробити наступне:

  1. Пацієнтам, у яких біль обумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, лікар встановлює діагноз “Постійний біль” та скеровує до лікаря-психіатра для призначення або корекції терапії, зокрема терапії болю.
  2. Пацієнтам, у яких біль обумовлений злоякісним захворюванням, лікар ПМД встановлює діагноз “Постійний біль”, проводить оцінку болю, підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації.
  3. Пацієнтам, у яких біль обумовлений незлоякісним захворюванням, лікар встановлює діагноз “Постійний біль”, призначає знеболюючі препарати першої лінії та скеровує пацієнта до вузького спеціаліста для корекції знеболювальної терапії, зокрема призначення опіоїдів.

У аптеки має бути ліцензія на відпуск наркотичних препаратів

Отримати рецепт на знеболювальні для паліативних пацієнтів можна у різних лікарів в залежності від діагнозу. Для цього пацієнтам із онкологією треба звернутися до лікаря первинної медичної допомоги. Пацієнти з розладами психіки та поведінки мають звернутися до психіатра. Усі інші паліативні пацієнти спершу йдуть за направленням сімейного лікаря до лікаря-спеціаліста. Потім звертаються до сімейного лікаря, який створить електронний рецепт.

Після отримання рецепту, термін дії якого становить 30 днів з дати виписування, можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головне, аби вона мала договір із НСЗУ - впізнати таку аптеку можна за наліпкою “Доступні ліки”. Як зазначають самі пацієнти, щодо морфіну - його можна отримати не в будь якій аптеці з наліпкою “Доступні ліки”, а лише у тих, де є ліцензія на відпуск наркотичних препаратів. А це, на жаль, набагато менша кількість аптек. 

У аптеці фармацевти мають запропонувати наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомити, які знеболювальні повністю безоплатні, а за які потрібно доплатити.

До речі, у лікаря можна отримати рецепт на знеболювальну терапію опіоїдами і поза програмою реімбурсації, але ж у такому випадку за ліки доведеться заплатити повну ціну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you