Вбрання з відходів: модний показ провели на найбільшому смітнику планети

Читать на русском

Речі, які одягли й продемонстрували моделі, пошили з тих, що знайшли серед сміття.

Читать на русском
Мода, стиль, життя, речі, одяг, смітник, звалище, показ, тренди, екоактивізм
Мета акції - привернути увагу до проблематики так званої швидкої моди, коли речі викидаються десятками тисяч тонн щороку.

Речі, які одягли й продемонстрували моделі, пошили з тих, що знайшли серед сміття.

Люди забруднюють планету не тільки пластиком, але й одягом. Культура надвжитку провокує утворення звалищ речей, які станом на сьогодні видно з космосу. Одне з таких є в Чилі. Воно знаходиться в пустелі Атакама - саме сюди звозять наслідки так званої "швидкої моди" - речі, які були модними кілька років тому, а нині вийшли з ряду трендових. Серед піску можна зустріти відомі бренди, включаючи Zara, H&M, Calvin Klein, Levi’s, Wrangler, Nike і Adidas.

Нещодавно активісти та дизайнери організували тут акцію, щоб привернути увагу до проблеми спустошення землі через неекологічні дії людтсва. Моделі пройшлися між купами викинутого одягу та старих шин, звалених просто на землю. Їхнє вбрання було зроблено з предметів, знайдених у навколишніх купах сміття. Останні тут настільки великі, що здається - на планеті більше не існує нічого, крім цього сміття - доки дивишся на нього тут, серед пісків. Майже всі ці відходи походять із країн, розташованих за тисячі кілометрів звідси, включаючи Європу, США та навіть Китай, йдеться в публікації The Guardian.

Показ влаштували активісти руху Fashion Revolution Brazil та бразильського рекламного агентства Artplan, щоб проілюструйте, що ще можна зробити з відходів. Цей показ отримав назву Atacama Fashion Week 2024. Плани щодо проведення заходу в 2025 році вже розробляються.

Це гігантське сміттєзвалище видно з космосу.
Це гігантське сміттєзвалище видно з космосу.

Бразильська стилістка Майя Рамос створила цілу колекцію з викинутих речей. Активістам доручили зібрати зі звалищ речі, які б відповідали темі чотирьох стихій – землі, вогню, повітря та води. Пізніше художниця вирушила в пустелю Атакама, щоб і там зібрати вбрання для шоу. Вона витратила 24 години на те, щоб вирізати та наново зшити зібраний одяг вручну. Дизайнери не мали на меті створити одяг для повсякденного носіння, натомість створювали "похмурі" моделі, які б символізували забруднення природи предметами людського вжитку. 

Моделі позували в речах, створених із вживаних, на тлі звалища.
Моделі позували в речах, створених із вживаних, на тлі звалища.

Жахаюча статистика 

Щороку до Чилі доставляється приголомшливі 60 тисяч тонн вживаного одягу. Згідно з останніми даними ООН, країна є третім найбільшим імпортером вживаного одягу у світі. Частина цього одягу перепродується на ринках секонд-хенду, але щонайменше 39 тисяч тонн незаконно викидаються в пустелю Атакама. 

Ця пустеля є популярною туристичною локацією, вона славиться своєю неземною красою та спостереженням за зірками. Але для тих, хто живе поблизу сміттєзвалищ, вона стала приводом для стигматизації. Місцеві жаліються, що їхній рідний край відтепер зображують одним із найбрудніших місць у світі.

Швидка мода = екологічна катастрофа

Швидку моду – дешевий одяг – купують і відкидають убік у міру зміни тенденцій. Так обсяги виробленого одягу збільшуються, а якість знижується. Більшість з речей на смітнику виготовлені з поліестеру, тканини на основі пластику, на розкладання якої потрібно 200 років. Коли цей одяг спалюється, він виділяє токсичні пари, завдаючи шкоди ґрунту, озоновому шару та здоров’ю місцевого населення.

"Нам потрібні системні зміни. Проблема полягає не тільки в моді та ланцюжку поставок. Це суспільна проблема. Люди через брак зв’язку з природою споживають більше, ніж їм потрібно, у нестримному темпі", - наполягають активісти.

Моделі позували в речах, створених із вживаних, на тлі звалища.
Стилісти прагнули привернути увагу до проблеми екологічного забруднення - тому моделі одягу такі "похмурі".

У середньому кожен споживач купує на 60% більше одягу, ніж 20 років тому, і щороку утворюється 92 мільйони тонн текстильних відходів. Кожну секунду вантаж з одягом, потрапляє на звалище десь по всьому світу. За даними ООН, індустрія моди є одним із найбільших забруднювачів навколишнього середовища у світі, відповідальна за близько 20% стічних вод планети та близько 10% викидів парникових газів.

В Атакамі накопичилось 50 тисяч тонн одягу. Законодавчо це питання не врегульоване, а попри те, що за викидання речей на глобальний смітник встановлено штраф у розмірі майже 200 доларів, моніторинг порушень ведеться тільки в окремих місцях пустелі, тож штрафи легко обходити. Тим часом одяг продовжує надходити, а відходи накопичуються.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.