Віддати життя за Папу: швейцарські гвардійці на вигляд клоуни, але це елітні охоронці

Читать на русском

Скоро в армії швейцарських гвардійців у Ватикані можуть з'явитися жінки

Читать на русском
Рим, Ватикан, шверцарські гвардійці, Папа Римський, понтифік, безпека, охорона, армія, тести
В минулому ця невеличка армія брала участь у жорстоких боях

Скоро в армії швейцарських гвардійців у Ватикані можуть з'явитися жінки

Швейцарські гвардійці Ватикану на вигляд дещо нагадують середньовічних придворних блазнів, адже їхня кольорова уніформа в стилі Ренесансу має характерні пишні рукави, коміри з оборками, а каски прикрашені пір’ям. Цю форму, до речі, розробив полковник Жюль Репонд у 1914 році, а не Мікеланджело Буонарроті в XVI столітті, як прийнято вважати, пише The Guardian.

Зазвичай гвардійці охоче позують для фото з туристами, проте їхня функція геть інша й куди більш серйозна - вони тут не для того, щоб розважати. Насправді гвардійці є найменшим у світі військом, що донині охороняє Ватикан. І тільки уявіть, всі вони готові пожертвувати своїм життям заради понтифіка!

Ще на початку XVI століття швейцарські найманці, шановані за свою хоробрість і відданість, рушили до Риму - служити Папі Юлію II. Найменшу у світі армію залучили до Ватикану для захисту Папи, його резиденції та кордонів міста. 

Днями, одягнені у свій традиційний червоно-жовто-синій одяг, укомплектований обладунками та алебардами, перед присягою, що відбулася 6 травня, чоловіки відпрацьовували бездоганний хореографічний марш у дворі казарм. Кожен з них піднімав три пальці правої руки до неба - на згадку про Святу Трійцю, й вигукував папську присягу. Вона передбачає клятву за потреби "пожертвувати своїм життям" заради безпеки Папи Римського. 

Гвардійський папський корпус вважається елітним, а служба тут - почесною. Одне з кількох невеличких сіл у Швейцарії протягом століть надає молодих чоловіків на службу сюди. Процес залучення майбутніх гвардійців називають вербовкою. Проте часто-густо хлопці тут з дитинства мріють стати охоронцями Папи.

Ватиканські швейцарські гвардійці оглядаються їх інструктором під час репетиції церемонії присяги у Ватикані. Гвардійці перепочивають під час тренувань.
 Гвардійці перепочивають під час тренувань.

Так, 22-річний новобранець Пітер Ренато, родом саме з цього села, мріяв про роль гвардійця для себе з 12 років, відколи побачив охоронця на папській аудієнції на площі Святого Петра. Хлопець помітно хвилювався, адже на початку церемонії мав грати на маленькій трубі, через що всі погляди були прикуті саме до нього. Але він готовий служити Папі попри все.

"Це найкраща частина роботи – він серед найважливіших людей у ​​світі, і лише 135 хлопців мають можливість це зробити", - розповів майбутній гвардієць.

Крім Пітера цими днями присягу прийняли ще 33 новобранця. Всі ці молоді чоловіки пройшли суворий конкурс та процес нелегкого навчання, щоб отримати статус гвардійця.

Серед гвардійців можуть з'явитися жінки 

Папа Франциск називає охоронців "своїми посланцями", тому що значна частина їхньої роботи сьогодні полягає й у забезпеченні комфорту людей, які приходять до Ватикану за допомогою. Хоча папська армія поки що залишається виключно чоловічою, планується будівництво нових казарм із можливістю розміщення жінок. Це залежить від Папи, прокоментували в прес-службі Ватикану.

Нелегка доля папських гварційців 

Новобранці мають бути чоловіками, швейцарцями, віком від 19 до 30 років, зростом понад 1,74 метра, неодруженими та відданими католиками з "бездоганним характером". Вони мусять пройти швейцарську військову службу і взяти на себе зобов'язання служити Папі принаймні два роки. Також вони мають право одружитися після п'яти років служби.

Охоронці працюють у шестигодинну зміну, іноді по 12 годин у найбільш напружені дні. Вони заробляють близько 1200 євро на місяць, а у відпустку можуть вільно виїжджати за межі Ватикану. Вони живуть разом у спільних гуртожитках, а на час вишколу мешкають в казармах у східній частині Ватикану. Більшість із них залишаються друзями на все життя.  

Ватиканські швейцарські гвардійці оглядаються їх інструктором під час репетиції церемонії присяги у Ватикані.
Ватиканських швейцарських гвардійців оглядає їхній інструктор під час репетиції церемонії присяги у Ватикані.

Окрім військової підготовки, новобранці проходять інтенсивні психологічні тести та тести на когнітивні й адаптивні здібності. Багато хто зазнає невдачі в цей момент. Трапляється й так, що хлопців наймають, проте вже за кілька місяців стає очевидно, що така кар'єра не для них. Окрім функції охорони, папська гвардія має й церемоніальну роль. В минулому при цьому ця невеличка грізна армія брала участь у жорстоких боях.

Так, в 1527 році загинули 42 із 189 гвардійців, які захищали Папу Климента VII під час пограбування Риму повсталими військами Святого Римського імператора Карл V. Відтоді в пам'ять про цей трагічний день церемонію складання присяги проводять щороку 6 травня. Крихітна армія Ватикану була готова стояти на смерть за понтифіка, й коли війська Адольфа Гітлера увійшли в Рим під час Другої світової війни, хоча зрештою німці не напали на Ватикан.

До сьогодні алебарда є традиційною зброєю гвардійців, але війська навчені використовувати сучасну стрілецьку зброю, включно з нещодавно представленими електрошокерами. З 1981 року, коли швейцарська гвардія в цивільному поспішила на допомогу пораненому Папі Іоанну Павлу ІІ після замаху на понтифіка, гвардійці вдосконалили свої війскові скіли щодо протистояння тероризму. Вони також розширили навички з самооборони. 

Після серії терористичних атак у Франції та інших країнах Європи у 2018 році Папа Франциск збільшив чисельність армії зі 110 до 135 гвардійців. Крім того, Ватикан очікує близько 35 мільйонів паломників протягом Святого Року-2025. Тут повідомили, що готуються до будь-яких ситуацій. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.